| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytury zagraniczne Vademecum

Emerytury zagraniczne Vademecum

Czy osoby pracujące zagranicą mają prawo do emerytury? Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia okresy zatrudnienia za granicą, przy ustalaniu prawa do emerytury?

W Szwecji można odejść na emeryturę w dowolnym momencie po ukończeniu 61 roku życia. Przy czym wysokość emerytury jest obliczana od dochodu otrzymanego w ciągu aktywności zawodowej od ukończenia 16 roku życia. Szwedzkie prawo przewiduje emeryturę gwarantowaną, jest ona podstawową emeryturą  dla wszystkich osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów.

Zobacz także: Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

W porównaniu z Polską, w Norwegii wiek emerytalny jest podniesiony o 2 lata. Co oznacza, że wiek emerytalny wynosi 67 lat. Podobnie jednak jak w Polsce wysokość emerytury uzależniona jest od długości czasu pracy i wysokości dochodu. Norweska emerytura składa się z emerytury podstawowej, emerytury dodatkowej i/lub dodatku specjalnego, oraz z ewentualnie możliwych dodatków za dzieci i współmałżonka.

Zobacz także: Jak otrzymać emeryturę pracując w Norwegii

Wiek emerytalny w Finlandii wynosi 65 lat. Jednak nie wcześniej niż miesiąc po ukończeniu 62 roku życia istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Krajowy system emerytalny zapewnia w Finlandii pracownikom emerytury oparte na kryterium zamieszkania i oraz gwarantuje im dochód minimalny.

Zobacz także: Kiedy pracownik może liczyć na emeryturę za pracę w Finlandii

Emerytura za pracę w Stanach Zjednoczonych

Pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi od dnia 1 marca 2009 roku obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Umowa ta pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Ma to na celu przyznanie prawa do emerytury lub renty, dla osób które pracowały w obu tych krajach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych doliczy okres pracy w USA, jeżeli osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę w Polsce ma za krótki staż emerytalny. Co ważne to samo zrobi organ emerytalny w Stanach.

Zobacz także: Emerytury z USA i Kanady

Zobacz także: Opodatkowanie emerytury z USA

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Fot. Fotolia
Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK