reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Kiedy pracownik może liczyć na emeryturę za pracę w Finlandii

Kiedy pracownik może liczyć na emeryturę za pracę w Finlandii

Od momentu wejście do Unii Europejskiej Polacy mogą pracować w Finlandii bez żadnych ograniczeń. Za pracę w tym kraju przysługuje emerytura Finlandii istnieją dwa systemy emerytalne krajowy system emerytalny oraz pracowniczy system emerytalny.

Krajowy system emerytalny zapewnia pracownikom emerytury w oparciu o kryterium zamieszkania i gwarantuje dochód minimalny. Pracowniczy system emerytalny bazuje na zatrudnieniu i tym samym wysokości zarobków. Oba systemy tworzą ustawowy system emerytalny w Finlandii. Emerytury z systemu krajowego są administrowane przez fiński Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

System pracowniczy jest zarządzany przez firmy prywatne. Główną instytucją pracowniczego ubezpieczenia jest Centralna Instytucja Emerytalna.

W Finlandii system emerytalny pracowników pracujących na własny rachunek oraz rolników jest finansowany z bieżących wpłat. Z kolei system dla pracowników najemnych jest połączeniem systemu finansowania bieżącego z elementami systemu kapitałowego. Składka w systemie obowiązkowym wynosi 21,5 proc. wynagrodzenia.

Zobacz także: Dostęp do rynku pracy i rejestracja w Finlandii


Wysokość świadczenia emerytalnego zależy od stażu. Maksymalna wysokość świadczenia stanowi 60 proc. dochodu sprzed przejścia na emeryturę.

Pracodawca ma obowiązek zorganizowania zabezpieczenia emerytalnego pracownika i pokrycia związanych z tym kosztów. W związku z tym pracodawca ma obowiązek wzięcia ubezpieczenia emerytalnego dla swoich pracowników, w finansowaniu którego uczestniczy również pracownik w formie małego procentowego udziału.

Jeżeli pracownik zagraniczny opuści Finlandię przed przejściem na emeryturę, wypłacone na podstawie jego pracy opłaty emerytalne zostają „zmagazynowane” w formie funduszu. Będą mu one wypłacane po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego jako część jego całościowej emerytury do jakiegokolwiek kraju do którego się on przeprowadzi, bez względu na obywatelstwo.

Wiek emerytalny w Finlandii wynosi 65 lat. Istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę nie wcześniej niż miesiąc po ukończeniu 62 roku życia.

Wysokość wcześniejszej emerytury jest mniejsza o 0,4 proc. każdego miesiąca niż świadczenie otrzymywane po 65 roku życia. W momencie przejścia na wcześniejszą emeryturę od razu po ukończeniu 62 roku życia, wysokość świadczenia zostanie pomniejszona o 14,4% .

Jeśli przejście na emeryturę nastąpi miesiąc po ukończeniu 65 roku życia wysokość emerytury wzrasta o 0,6 proc. za każdy miesiąc wypłacanego świadczenia. Nie ma limitu co do maksymalnej kwoty, o którą świadczenie emerytalne może zostać powiększone.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama