Kategorie

Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Jeżeli Polak nie pracował w Szwecji, lecz mieszkał w niej przez co najmniej trzy lata, może mimo otrzymać emeryturę
Szwedzki publiczny system emerytalny składa się z emerytury dochodowej, emerytury składkowej oraz emerytury gwarantowanej.

Emerytura z systemu publicznego

Wielkość emerytury jest obliczana od dochodu otrzymanego w ciągu aktywności zawodowej od ukończenia 16 roku życia.

Można odejść na emeryturę w dowolnym momencie po ukończeniu 61 roku życia. Jednakże można kontynuować pracę, co zwiększy wysokość emerytury. Można wybrać emeryturę całkowitą lub kontynuować pracę w niepełnym wymiarze godzin, pobierając część emerytury.

To, w jakiej wysokości pracownik chce pobierać emeryturę zależy od niego. W Szwecji nie ma ustalonego wieku emerytalnego dla emerytury publicznej. Aby otrzymać emeryturę należy wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać emeryturę.

Emerytura dochodowa jest oparta na łącznej kwocie oszczędności w ciągu całego życia. Wysokość emerytury dochodowej determinują uprawnienia emerytalne posiadane w dniu przejścia na emeryturę.

Emerytura składkowa daje możliwość inwestować część swoich zarobków przekazywanych na cele emerytury publicznej w fundusze inwestycyjne.

Emerytura gwarantowana jest podstawową emeryturą zabezpieczającą dla wszystkich tych osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów.

O emeryturę gwarantowaną można się domagać od wieku 65 lat. Aby otrzymać pełną emeryturę gwarantowaną, trzeba mieszkać w Szwecji od swoich 25 urodzin do wieku 65 lat (przez 40 lat).

Osoby pracujące w Szwecji uprawnione są do emerytury. Osoby, które nie pracowały, lecz mieszkały w Szwecji przez co najmniej trzy lata, mogą otrzymać pewną emeryturę.

Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce

Emerytura wypracowana

Jeżeli Polak pracował w Szwecji i miał opodatkowane dochody, przysługuje mu prawo do szwedzkiej emerytury.

Każdego roku pobierana jest od twoich dochodów składka emerytalna. Składki te dają tzw. uprawnienia emerytalne. Uprawnienia emerytalne są co roku sumowane i rewaloryzowane, tak by ich wartość kształtowała się zgodnie z ogólnym rozwojem zarobków w Szwecji. Suma uprawnień emerytalnych decyduje o wysokości emerytury.

Do emerytury Polak uprawniony nawet wtedy, gdy jako emeryt nie mieszka w Szwecji. Emerytury nie są wypłacane automatycznie. Trzeba samemu wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury.

Emerytura wynikająca z faktu zamieszkiwania

Reklama

Jeżeli Polak nie pracował w Szwecji, lecz mieszkał w niej przez co najmniej trzy lata, może mimo otrzymać emeryturę. Jest to tzw. emerytura gwarantowana. Natomiast, jeśli Polak mieszkał w Szwecji przez co najmniej 40 lat, przysługuje mu pełna emerytura.

Jeżeli Polak mieszkał w Szwecji krócej niż trzy lata, lecz co najmniej rok, może zaliczyć sobie okres zamieszkiwania w innym kraju członkowskim UR/EOG, by w ten sposób osiągnąć trzyletni okres zamieszkiwania.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.