| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

Szwedzki publiczny system emerytalny składa się z emerytury dochodowej, emerytury składkowej oraz emerytury gwarantowanej.

Wielkość emerytury jest obliczana od dochodu otrzymanego w ciągu aktywności zawodowej od ukończenia 16 roku życia.

Można odejść na emeryturę w dowolnym momencie po ukończeniu 61 roku życia. Jednakże można kontynuować pracę, co zwiększy wysokość emerytury. Można wybrać emeryturę całkowitą lub kontynuować pracę w niepełnym wymiarze godzin, pobierając część emerytury.

To, w jakiej wysokości pracownik chce pobierać emeryturę zależy od niego. W Szwecji nie ma ustalonego wieku emerytalnego dla emerytury publicznej. Aby otrzymać emeryturę należy wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać emeryturę.

Emerytura dochodowa jest oparta na łącznej kwocie oszczędności w ciągu całego życia. Wysokość emerytury dochodowej determinują uprawnienia emerytalne posiadane w dniu przejścia na emeryturę.

Emerytura składkowa daje możliwość inwestować część swoich zarobków przekazywanych na cele emerytury publicznej w fundusze inwestycyjne.

Emerytura gwarantowana jest podstawową emeryturą zabezpieczającą dla wszystkich tych osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów.

O emeryturę gwarantowaną można się domagać od wieku 65 lat. Aby otrzymać pełną emeryturę gwarantowaną, trzeba mieszkać w Szwecji od swoich 25 urodzin do wieku 65 lat (przez 40 lat).

Osoby pracujące w Szwecji uprawnione są do emerytury. Osoby, które nie pracowały, lecz mieszkały w Szwecji przez co najmniej trzy lata, mogą otrzymać pewną emeryturę.

Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce

Jeżeli Polak pracował w Szwecji i miał opodatkowane dochody, przysługuje mu prawo do szwedzkiej emerytury.

Każdego roku pobierana jest od twoich dochodów składka emerytalna. Składki te dają tzw. uprawnienia emerytalne. Uprawnienia emerytalne są co roku sumowane i rewaloryzowane, tak by ich wartość kształtowała się zgodnie z ogólnym rozwojem zarobków w Szwecji. Suma uprawnień emerytalnych decyduje o wysokości emerytury.

Do emerytury Polak uprawniony nawet wtedy, gdy jako emeryt nie mieszka w Szwecji. Emerytury nie są wypłacane automatycznie. Trzeba samemu wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury.

Jeżeli Polak nie pracował w Szwecji, lecz mieszkał w niej przez co najmniej trzy lata, może mimo otrzymać emeryturę. Jest to tzw. emerytura gwarantowana. Natomiast, jeśli Polak mieszkał w Szwecji przez co najmniej 40 lat, przysługuje mu pełna emerytura.

Jeżeli Polak mieszkał w Szwecji krócej niż trzy lata, lecz co najmniej rok, może zaliczyć sobie okres zamieszkiwania w innym kraju członkowskim UR/EOG, by w ten sposób osiągnąć trzyletni okres zamieszkiwania.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli Polak nie pracował w Szwecji, lecz mieszkał w niej przez co najmniej trzy lata, może mimo otrzymać emeryturę
Jeżeli Polak nie pracował w Szwecji, lecz mieszkał w niej przez co najmniej trzy lata, może mimo otrzymać emeryturę

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »