| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

Szwedzki publiczny system emerytalny składa się z emerytury dochodowej, emerytury składkowej oraz emerytury gwarantowanej.

Wielkość emerytury jest obliczana od dochodu otrzymanego w ciągu aktywności zawodowej od ukończenia 16 roku życia.

Można odejść na emeryturę w dowolnym momencie po ukończeniu 61 roku życia. Jednakże można kontynuować pracę, co zwiększy wysokość emerytury. Można wybrać emeryturę całkowitą lub kontynuować pracę w niepełnym wymiarze godzin, pobierając część emerytury.

To, w jakiej wysokości pracownik chce pobierać emeryturę zależy od niego. W Szwecji nie ma ustalonego wieku emerytalnego dla emerytury publicznej. Aby otrzymać emeryturę należy wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać emeryturę.

Emerytura dochodowa jest oparta na łącznej kwocie oszczędności w ciągu całego życia. Wysokość emerytury dochodowej determinują uprawnienia emerytalne posiadane w dniu przejścia na emeryturę.

Emerytura składkowa daje możliwość inwestować część swoich zarobków przekazywanych na cele emerytury publicznej w fundusze inwestycyjne.

Emerytura gwarantowana jest podstawową emeryturą zabezpieczającą dla wszystkich tych osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów.

O emeryturę gwarantowaną można się domagać od wieku 65 lat. Aby otrzymać pełną emeryturę gwarantowaną, trzeba mieszkać w Szwecji od swoich 25 urodzin do wieku 65 lat (przez 40 lat).

Osoby pracujące w Szwecji uprawnione są do emerytury. Osoby, które nie pracowały, lecz mieszkały w Szwecji przez co najmniej trzy lata, mogą otrzymać pewną emeryturę.

Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce

Jeżeli Polak pracował w Szwecji i miał opodatkowane dochody, przysługuje mu prawo do szwedzkiej emerytury.

Każdego roku pobierana jest od twoich dochodów składka emerytalna. Składki te dają tzw. uprawnienia emerytalne. Uprawnienia emerytalne są co roku sumowane i rewaloryzowane, tak by ich wartość kształtowała się zgodnie z ogólnym rozwojem zarobków w Szwecji. Suma uprawnień emerytalnych decyduje o wysokości emerytury.

Do emerytury Polak uprawniony nawet wtedy, gdy jako emeryt nie mieszka w Szwecji. Emerytury nie są wypłacane automatycznie. Trzeba samemu wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury.

Jeżeli Polak nie pracował w Szwecji, lecz mieszkał w niej przez co najmniej trzy lata, może mimo otrzymać emeryturę. Jest to tzw. emerytura gwarantowana. Natomiast, jeśli Polak mieszkał w Szwecji przez co najmniej 40 lat, przysługuje mu pełna emerytura.

Jeżeli Polak mieszkał w Szwecji krócej niż trzy lata, lecz co najmniej rok, może zaliczyć sobie okres zamieszkiwania w innym kraju członkowskim UR/EOG, by w ten sposób osiągnąć trzyletni okres zamieszkiwania.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »