reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę muszą obowiązkowo być członkami ustawowego programu ubezpieczeń emerytalnych.

Prawo do emerytury w Niemczech nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno w wypadku mężczyzn, jak i kobiet. Ustawowy wiek przejścia na emeryturę zostanie podniesiony z 65 na 67 lat. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc.

Emeryturę w wieku 60 lat mogą otrzymać osoby, które wcześniej otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy lub opiekuńczą i mogą wykazać się odpowiednio długim stażem pracy.

Do otrzymania emerytury w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składek. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc przypadający po ukończeniu 65 roku życia.

Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.

Osiąganie wynagrodzenia za pracę z tytułu kontynuowania zatrudnienia nie powoduje zawieszenia uprawnień do świadczeń emerytalnych. Co oznacza, że emeryci mają prawo dorabiania do swoich świadczeń.

Zobacz dział: Wysokość emerytury

W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez różnorodne federalne, jak i regionalne instytucje ubezpieczeniowe. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą nie ma obowiązku ubezpieczenia emerytalnego, dla pracowników jest ono obowiązkowe.

Państwowy system ubezpieczeniowy oparty jest na finansowaniu bieżącym. Składka w wysokości 19,9 proc., po połowie płacona jest przez pracownika i pracodawcę.

Osoby pracujących na własny rachunek mogą korzystać z systemów prowadzonych przez stowarzyszenia zawodowe, które mają status instytucji prawa publicznego. Osoby ubezpieczone w stowarzyszeniach zawodowych są wyłączone z systemu powszechnego, prowadzonego przez państwo.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy osoba ubezpieczona odprowadza składki do właściwych kas. Pracownicy umysłowi ubezpieczeni są w Federalnym Zakładzie Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, a pracownicy fizyczni ubezpieczeni są w instytucjach ubezpieczenia na szczeblu landów.

W Niemczech można również wyróżnić branżowe kasy dla kolejarzy – Kasa Ubezpieczenia Kolejarzy, marynarzy – Kasa Ubezpieczenia Marynarzy oraz górników – Kasa Ubezpieczenia Górników.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez instytucje ubezpieczeniowe.
W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez instytucje ubezpieczeniowe.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama