| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń


Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

W razie zbiegu prawa do emerytury pomostowej z prawem do renty, w tym również do renty wypadkowej i renty inwalidy wojskowego, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze rentowym ustalanym na podstawie odrębnych przepisów, przysługuje tylko jedno z tych wyższe lub wybrane przez uprawnionego.

Zawieszenie prawa do emerytury i zmniejszenie jej wysokości w związku z osiąganiem przychodu

Prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu lub emerytura ta ulegnie zmniejszeniu na ogólnych dotychczasowych zasadach, przewidzianych dla zarobkujących emerytów i rencistów. Zawieszenie lub zmniejszenie wysokości tego świadczenia uzależnione będzie zatem od wysokości osiąganego przychodu.

Emerytura pomostowa przysługuje w pełnej wysokości w przypadku, gdy przychód osiągany przez uprawnionego nie przekroczy 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na zmniejszenie wysokości będzie wpływał przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższy jednak niż 130 % tego wynagrodzenia. Osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do emerytury.

Niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu w przypadku podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Rekompensata rozumiana jako forma odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, w tym również do emerytury pomostowej.

Rekompensata będzie przysługiwała tym osobom, które mają 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ustalany na zasadach dotychczasowych i nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania tej pracy oraz nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego. Oznacza to, że jej wartość będzie ustalona tak jak kapitał początkowy na dzień 1 stycznia 1999 r. i następnie zostanie zwaloryzowana.

Sposób ustalania rekompensaty jest dość skomplikowany - przedstawiony został w art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych . Przewiduje się, że wartość rekompensaty zwiększy kapitał początkowy o około 1/3.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. nr 237, poz. 1656)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK