| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Zatrudnienie na kolei a emerytura

Zatrudnienie na kolei a emerytura

Od 1974 roku do 31.08.1986r. pracowałam w urzędzie poczty i telekomunikacji klasy IV i klasy V. Od dnia 15.09.1986 do chwili obecnej pracuję na kolei (w biurze). W tym roku kończę 55 lat, w miesiącu maju 2009r osiągnę okres składkowy i nieskładkowy - 35 lat. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Z uwagi na to, że do dnia 31 grudnia 2008 r. nie osiągnęła Pani wieku 55 lat, czyli nie spełniła jednego z warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia na kolei (praca w szczególnych warunkach) - nie może Pani ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury - na podstawie art. 46 w związku z art. 40 ustawy emerytalnej. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość przyznania wcześniejszej emerytury.

Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy emerytalnej - osobom urodzonym po dniu 31 grudnia1948r, które na dzień 1 stycznia 1999r. posiadały wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla kobiety 20 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach z wykazu A, do której zalicza również zatrudnienie na kolei - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy – przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego. Obniżony wiek emerytalny dla kobiety, która wykonywała prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - wynosi 55 lat. Ponadto emerytura na podstawie tego przepisu przysługuje pod warunkiem nie przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa oraz rozwiązania stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Pani na dzień 1 stycznia 1999r posiada wymagany co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie spełnia jednak warunku posiadania na ten dzień co najmniej 15-letniego okresu zatrudnienia na kolei. Okres ten na dzień 1 stycznia 1999 r. wynosi nieco ponad 12 lat. Oznacza to, że nie może Pani ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury również na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, chyba, że Pani praca w urzędzie pocztowym jest zaliczana prac w szczególnych warunkach – wówczas warunek posiadania na dzień 1 stycznia 1999 r. 15 lat pracy w szczególnych warunkach byłby spełniony.

Podstawa prawna: Art. 46 w związku z art. 40 i art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK