| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Ubezpieczenie pracownicze

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Spełnienia tego ostatniego warunku nie wymaga się od osób ubezpieczonych, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba taka, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Ważne jest tylko, aby było to ostatnie ubezpieczenie jakiemu podlegał rencista.

Ubezpieczonym, którzy przez cały okres wymagany do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy, nie wymaga się, aby przed zgłoszeniem wniosku o pracę były pracownikami. Nie wymaga się od nich także, posiadania co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Ważne: Przy ustalaniu okresu 24 miesięcy ubezpieczenia, wymaganych do uzyskania wcześniejszej emerytury nie uwzględnia się:

- okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych

- innego okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny

Pozostawanie w stosunku pracy

Istotne jest, aby osoba składająca wniosek o wcześniejszą emeryturę, ostatnio podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu jako ostatniemu ubezpieczeniu. Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym i osoby mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednym warunkiem jest spełnienie wymogów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Niezdolność do pracy

Oznacza całkowitą utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu bez rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Stwierdzenie niezdolności do pracy to jeden z warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kobiety, które udowodniły 30 letni staż emerytalny i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz posiadają 20 okres składkowy i nieskładkowy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Mężczyźni, uznani za całkowicie niezdolnych do pracy, mogą po ukończeniu 60 lat i udowodnieniu 25 lat stażu emerytalnego przejść na pracowniczą emeryturę.

Ważne: W przypadku kobiet urodzonych po 1948r. całkowita niezdolność do pracy musi powstać najpóźniej do 31 grudnia 2008r. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, stwierdzające niezdolność do pracy, może być wydane po tej dacie.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK