| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Z przekazanych informacji wynika, że do 31.12.2008r. spełni pani warunki do emerytury z Karty Nauczyciela- dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej. Zatem - stosownie do powyższych wyjaśnień - wniosek o emeryturę może pani złożyć w 2010r, i jeżeli będzie to przed osiągnięciem wieku 60 lat – wówczas wysokość pani emerytury zostanie obliczona wg starych zasad.

Podstawa prawna:

Art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r Karta Nauczyciela

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury dla nauczycieli

Uzyskuję sprzeczne odpowiedzi w sprawie nabycia praw emerytalnych dla nauczycieli. Czy osoba urodzona w 1959 r. pracująca nieprzerwanie w oświacie „przy tablicy” nabywając prawo do wcześniejszej emerytury, musi na nią przejść do końca roku 2008 r. Czy nabycie prawa do wcześniejszej emerytury oznacza, że osoba ta będzie mogła przejść na nią np. w 2009 r. i w latach następnych? Czy będzie to już tak zwana pomostówki?

W 2007r. w zakresie uprawnień emerytalnych wprowadzone zostały zmiany do przepisów Karty Nauczyciela. Zmiany te, dotyczą przedłużenia o jeden rok tj. do 31 grudnia 2008r. możliwości przejścia przez nauczycieli urodzonych po 31 grudnia 1948 r. na emeryturę bez względu na wiek . Zrezygnowano natomiast z wymogu spełnienia warunku rozwiązania stosunku pracy, również do tej daty.

Zatem nauczyciel urodzony po dniu 31 grudnia 1948r., a przed dniem 1 stycznia 1969r., aby mógł przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela musi - do dnia 31 grudnia 2008r. posiadać co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 20-letni okres pracy nauczycielskiej, zaś nauczyciel szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich co najmniej – 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szkolnictwie specjalnym. Nie musi natomiast, do końca 2008r. spełnić warunku rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli zatem w 2008r. będzie pani posiadała co najmniej 30 lat ogólnego stażu pracy i w tym co najmniej 20-letni okres pracy nauczycielskiej – wówczas może pani przejść na emeryturę w 2009 r. i w tym roku może pani rozwiązać stosunku pracy nauczycielskiej, co jest również warunkiem uzyskania prawa do emerytury z Karty Nauczyciela.

Może pani przejść na emeryturę i rozwiązać stosunek pracy również w latach następnych - jednakże nie później niż przed osiągnięciem wieku 60 lat. Po ukończeniu tego wieku będzie przysługiwała bowiem już emerytura ustalana wg nowych zasad.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK