| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Czy występując o ponowne przeliczenie emerytury muszę obowiązkowo podać nowy dodatkowy rok pracy? Czy wystarczy że ten nowy rok będzie się zawierał w ostatnich 20 czy 30 latach a wskazane do obliczeń lata wskaźnika podstawy wymiaru mogę podać w myśl art. 15. Czyli 10 kolejnych z ostatnich 20 lat lub 20 dowolnie wybranych lat z ostatnich 30. Przykładowo miałem wyliczoną podstawę emerytury z lat 1995-2004 z okresu 20-letniego 1988-2007. Czy teraz występując o ponowne przeliczenie mogę podać lata 1995-2004 ale z okresu 1989-2008?

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, która od 1 marca 2009 r. wynosi 2578,26 zł - może mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku osób, które po przejściu na emeryturę pracowały i do tego przeliczenia wskażą zarobki osiągnięte po przyznaniu świadczenia.

Do przeliczenia podstawy wymiaru emerytur należy wskazać zarobki – uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury – z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie, lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych.

ZUS dokona przeliczenia, jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy od ustalonego poprzednio. Emeryci, którzy nie pobrali emerytury wskutek zawieszenia prawa np. z powodu osiągania zarobków przekraczających 130% przeciętnego wynagrodzenia - do przeliczenia nie muszą wykazywać wyższych zarobków. Mogą więc wskazać zarobki niższe - uzyskane w części po przyznaniu emerytury, a tym samym nie musi być spełniony warunek wyższego wskaźnika od ustalonego poprzednio. W takim przypadku ZUS również obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej.

Zobacz: Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Jeżeli zatem na emeryturę przeszedł Pan w listopadzie 2008 r. - emerytura zostanie przeliczona od nowej kwoty bazowej jeżeli do tego przeliczenia zostaną wskazane zarobki z 10 lat, czyli z okresu 1999-2008 lub z 20 dowolnie wybranych lat, w tym również z 2008 roku, w którym zarobek osiągnięty w listopadzie i grudniu - jest zarobkiem uzyskanym po przyznaniu emerytury. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru ustalony z tych lat nie musi być wyższy od przyjętego do obliczenia wysokości emerytury w decyzji przyznającej świadczenie – jeżeli nie pobrał Pan emerytury ani razu od dnia jej przyznania do dnia zgłoszenia wniosku o przeliczenie . Jeżeli jednak Pan pobrał emeryturę – wówczas – dla celów przeliczenia podstawy wymiaru z nową kwotą bazową, warunek wyższego wskaźnika musi być spełniony.

Z powyższego wynika, że do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury z nową kwotą bazową nie może Pan wskazać zarobków z lat 1995-2004, gdyż są to zarobki osiągnięte przed przyznaniem emerytury.

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa wymiaru: Art. 110 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z poźn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje możliwość ponownego przeliczenia kwoty bazowej.
Istnieje możliwość ponownego przeliczenia kwoty bazowej.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »