| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Czy występując o ponowne przeliczenie emerytury muszę obowiązkowo podać nowy dodatkowy rok pracy? Czy wystarczy że ten nowy rok będzie się zawierał w ostatnich 20 czy 30 latach a wskazane do obliczeń lata wskaźnika podstawy wymiaru mogę podać w myśl art. 15. Czyli 10 kolejnych z ostatnich 20 lat lub 20 dowolnie wybranych lat z ostatnich 30. Przykładowo miałem wyliczoną podstawę emerytury z lat 1995-2004 z okresu 20-letniego 1988-2007. Czy teraz występując o ponowne przeliczenie mogę podać lata 1995-2004 ale z okresu 1989-2008?

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, która od 1 marca 2009 r. wynosi 2578,26 zł - może mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku osób, które po przejściu na emeryturę pracowały i do tego przeliczenia wskażą zarobki osiągnięte po przyznaniu świadczenia.

Do przeliczenia podstawy wymiaru emerytur należy wskazać zarobki – uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury – z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie, lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych.

ZUS dokona przeliczenia, jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy od ustalonego poprzednio. Emeryci, którzy nie pobrali emerytury wskutek zawieszenia prawa np. z powodu osiągania zarobków przekraczających 130% przeciętnego wynagrodzenia - do przeliczenia nie muszą wykazywać wyższych zarobków. Mogą więc wskazać zarobki niższe - uzyskane w części po przyznaniu emerytury, a tym samym nie musi być spełniony warunek wyższego wskaźnika od ustalonego poprzednio. W takim przypadku ZUS również obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej.

Zobacz: Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Jeżeli zatem na emeryturę przeszedł Pan w listopadzie 2008 r. - emerytura zostanie przeliczona od nowej kwoty bazowej jeżeli do tego przeliczenia zostaną wskazane zarobki z 10 lat, czyli z okresu 1999-2008 lub z 20 dowolnie wybranych lat, w tym również z 2008 roku, w którym zarobek osiągnięty w listopadzie i grudniu - jest zarobkiem uzyskanym po przyznaniu emerytury. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru ustalony z tych lat nie musi być wyższy od przyjętego do obliczenia wysokości emerytury w decyzji przyznającej świadczenie – jeżeli nie pobrał Pan emerytury ani razu od dnia jej przyznania do dnia zgłoszenia wniosku o przeliczenie . Jeżeli jednak Pan pobrał emeryturę – wówczas – dla celów przeliczenia podstawy wymiaru z nową kwotą bazową, warunek wyższego wskaźnika musi być spełniony.

Z powyższego wynika, że do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury z nową kwotą bazową nie może Pan wskazać zarobków z lat 1995-2004, gdyż są to zarobki osiągnięte przed przyznaniem emerytury.

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa wymiaru: Art. 110 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z poźn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje możliwość ponownego przeliczenia kwoty bazowej.
Istnieje możliwość ponownego przeliczenia kwoty bazowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK