| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

Wcześniej takie upoważnienie wymagało wydania przez radę gminy uchwały, w oparciu o którą kompetencje organu właściwego dłużnika były przekazywane ośrodkowi pomocy społecznej. Zmiany w przepisach dotyczących pomocy osobom uprawnionym do alimentów wprowadza art. 60 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, który umożliwia ośrodkowi społecznemu realizację wszystkich zadań wynikających z ustawy o funduszu alimentacyjnym, dotyczące zarówno wierzycieli jak i dłużników.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

W związku z powyższym, w ramach postępowania alimentacyjnego, ośrodek pomocy społecznej może:

- prowadzić postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla osób uprawnionych

- przeprowadzić wywiad alimentacyjny u dłużnika i odebrać jego oświadczenie majątkowe

- wpisać dłużnika alimentacyjnego do jednego z biur informacji gospodarczej

- złożyć do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Wskazana nowelizacja ponadto nałożyła na organ właściwy wierzyciela obowiązek polegający na przekazywaniu informacji o zobowiązaniach dłużnika do biura informacji gospodarczej natomiast organ właściwy dłużnika został zobowiązany do poinformowania dłużnika o przekazaniu do biura informacji gospodarczej informacji o jego zobowiązaniach z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego i zaliczek alimentacyjnych, w przypadku powstania zaległości przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia.
Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK