| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy opłatę legalizacyjną można rozłożyć na raty?

Czy opłatę legalizacyjną można rozłożyć na raty?

Niełatwo się pogodzić z nakazem rozbiórki dopiero co zbudowanego obiektu. Z takim obowiązkiem inwestor musi się jednak liczyć, jeśli doprowadzi do samowoli budowlanej. W takim przypadku przepisy prawa budowlanego są surowe – każde stwierdzenie przez organ nadzoru budowlanego samowoli budowlanej może skończyć się zobowiązaniem do przywrócenia stanu poprzedniego.

Sposobem na uniknięcie obowiązku rozbiórki jest legalizacja samowoli budowlanej. Jednym z jej warunków jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej. Wymierzona przez organ wysokość opłaty okazuje się często niemiłym zaskoczeniem dla inwestora. Zdarza się więc, że inwestorzy, chcąc złagodzić dolegliwość finansową, występują do organu o umorzenie należności czy rozłożenie jej na raty.

Prawo nie jest jednak w tej kwestii korzystne dla inwestorów. Przy występowaniu o legalizację samowoli budowlanej warto zdać sobie sprawę, że – inaczej niż kary administracyjne – opłata legalizacyjna nie podlega niestety przepisom o umarzaniu czy rozkładaniu na raty należności podatkowych.

Zobacz serwis: Podatki

Potwierdzeniem tej linii interpretacyjnej jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2013 r. (II FSK 113/12, wyrok z uzasadnieniem dostępny na http://orzeczenia.nsa.gov.pl/). NSA stwierdził, że, pomimo częściowego odesłania w Prawie budowlanym do przepisów Ordynacji podatkowej, w zakresie opłaty legalizacyjnej odesłanie to nie powoduje możliwości zastosowania art. 67a Ordynacji regulującego ulgi i zwolnienia dotyczące zobowiązań podatkowych.

Zdaniem NSA zainteresowany „musi wobec tego liczyć się z tym, że albo uiści w pełni stosowną opłatę, czego następstwem będzie legalizacja stwierdzonej samowoli budowlanej (przywrócenie stanu godności z prawem), albo też dojdzie do uruchomienia sankcji w postaci nakazu rozbiórki obiektu. Dopuszczenie trzeciej możliwości (późniejszego zmniejszenia wysokości opłaty i/bądź przyznania ulgi w formie rozłożenia opłaty na raty) przeczyłoby zasadom logiki i czyniło wprowadzone unormowanie prawne niejasnym w swych celach i założeniach.”

Zobacz serwis: Nieruchomości

Powyższy wyrok przesądza o istnieniu alternatywy: albo rozbiórka, albo legalizacja z opłatą w pełnej wysokości. Składając wniosek o legalizację samowoli budowlanej warto zatem porównać koszty legalizacji i koszty ewentualnej rozbiórki, aby nie wszczynać procedury legalizacyjnej w przypadku, gdy zwyczajnie się to nie opłaca. Przepisy pozwalają przy tym na samodzielne oszacowanie wysokości opłaty legalizacyjnej jeszcze przed wszczęciem procedury. Pomocne są tutaj przepisy art. 49 ust. 2 w związku z art. 59f ust. 1 Prawa budowlanego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »