| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

Według stanu wód na godz. 14.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm, w Puławach o 189 cm i w Dęblinie o 135 cm

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi

Sytuacja na Opolszczyźnie jest stabilna. Druga fala powodziowa przeszła nie powodując większych zniszczeń. Wystąpiły lokalne podtopienia, woda wylała się na pola i łąki, nie wlała się jednak ponownie do domów. Jak dotąd, trudna sytuacja występowała w miejscowościach: Horula, Kąty Opolskie, Cisek, Bierawa, Żelazna i Czarnowąsy, gdzie wały przeciwpowodziowe zostały już wcześniej uszkodzone.

Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w czterech miejscach, a stan ostrzegawczy w pięciu.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi 

Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do Warszawy w środę 9 czerwca br. o godzinie 3 w nocy. Przewiduje się, że jej wysokość wyniesie 780 centymetrów. Fala powodziowa na Wiśle będzie taka sama, jak w maju.

Przerwano akcję w Świniarach z uwagi na wysoki poziom wody. Wojsko i strażacy zostali skierowani do Dobrzykowa, gdzie pracują przy umacnianiu wałów.

W powiecie piaseczyńskim sytuacja jest stabilna. Na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Duże przesiąknięcia występują na dwóch odcinkach o łącznej długości 120 m na wale wstecznym rzeki Jeziorki.

W Płocku na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Stale kontrolowana jest sytuacja w dzielnicach: Radziejów i Borowiczki.

Władze Warszawy zadecydowały o ponownym zamknięciu Wału Miedzeszyńskiego: w nocy z poniedziałku na wtorek (od północy 7 czerwca br.), na cały wtorek i środę (8 i 9 czerwca br.).

W związku z zagrożeniem powodziowym we wtorek i środę (8 i 9 czerwca) w Warszawie będą nieczynne wybrane placówki oświatowe: żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, Białołęce, na Pradze Północ, Pradze Południe i jedna placówka na Mokotowie.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć się przed stratami powodziowymi

W związku ze stabilizacją sytuacji hydrologicznej na Odrze w rejonie miasta Szczecina oraz korzystnymi prognozami hydrologicznymi podjęto decyzję o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego.

Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu najbliższych dni, poziom wody w Odrze będzie bardzo wolno, ale sukcesywnie obniżał się. Mimo tego należy liczyć się z niewielkim wzrostem zagrożeń po dotarciu do koryta Odry wezbranych wód Warty.

Od dziś (8 czerwca br.) stan alarmu przeciwpowodziowego zostanie zastąpiony przez stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina.

Zobacz też: Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK