REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Joanna Namojlik
Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka./ Fot. Fotolia
Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Na czym polega pomoc prawna?

Podobnie jak w postępowaniu przed polskim sądem, również i w postępowaniu przed ETPC przysługuje nam prawo do pomocy prawnej. Zgodnie z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. pomoc prawna polega między innymi na bezpłatnym korzystaniu z pomocy obrońcy wyznaczonego z urzędu.

REKLAMA

Komu przysługuje pomoc prawna?

Zgodnie z Konwencją, nie wszyscy mogą liczyć na bezpłatną pomoc adwokata. Mówi o tym, art. 6, który wskazuje, iż do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej jest uprawniony każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą.

Kiedy jest przyznawana?

Aby pomoc prawna została przyznana, muszą zaistnieć przesłanki wskazane w Regulaminie.

Przede wszystkim Przewodniczący musi być przekonany o tym, że skarżący nie jest w stanie pokryć wymaganych kosztów. Ponadto musi być to niezbędne dla właściwego przebiegu sprawy przed Izbą ETPC. Przyznanie pomocy prawnej jest samodzielną decyzją Przewodniczącego Izby. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy sytuacja materialna skarżącego poprawiła się, w konsekwencji czego skarżący posiada wystarczające środki na pokrycie kosztów, Przewodniczący może odwołać decyzję o przyznaniu pomocy prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

REKLAMA

Z procedurą przyznania pomocy prawnej mamy do czynienia dopiero po wniesieniu skargi do ETPC przez skarżącego. Podstawą do wniesienia skargi jest naruszenie praw zagwarantowanych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie oznacza to jednak, że skarga jest dopuszczalna w każdej sytuacji. Warunkiem jej wniesienia jest przede wszystkim wyczerpanie wszystkich środków odwoławczych przysługujących mu w kraju. Skargę należy wnieść w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej, prawomocnej decyzji, w sprawie.

Postępowanie przed Trybunałem charakteryzuje się sformalizowaniem. W przypadku braków formalnych skarga może zostać odrzucona.  Na początku skarżący powinien napisać list do Trybunału, w którym przedstawi powody wniesienia skargi, a następnie wypełnić specjalny formularz zawierający skargę. Po przeprowadzeniu postępowania zostaje ogłoszony wyrok.

Zobacz również: Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA