| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Wspólny najem mieszkania

Wspólny najem mieszkania

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Wspólny wynajem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby partnerzy wynajęli wspólnie mieszkanie jako najemcy. Przysługują im wówczas te same prawa i obowiązki związane z najmem lokalu, ich odpowiedzialność za ewentualne nie zapłacenie czynszu jest wówczas solidarna (wynajmujący może dochodzić całości zobowiązania od jednego z najemców).

Sytuacja, w której oboje partnerzy są związani umową najmu – pozwala na wypowiedzenie jej przez jednego (lub jednemu z partnerów) – w sytuacji, w której postanowią się rozstać – nie pociąga to wówczas konieczności opuszczenia lokalu przez drugiego (jeśli chce tam zostać). Takie wypowiedzenie nie ma jednak wpływu na wysokość czynszu.

Co jeśli wspólnego najmu nie ma

Należy pamiętać o tym, że jeśli umowa najmu nie pozwala nam na przyjęcie do domu innej osoby – nie możemy tego zrobić bez zgody właściciela (inaczej niż w przypadku małżonka czy dzieci). W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z oddaniem do użytku (lub podnajmem) części lub całości wynajmowanego lokalu innej osoby.

W sytuacji, w której zdecydujemy się na to bez zgody (wiedzy) właściciela, możemy liczyć się z możliwością rozwiązania umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia, w związku ze złamaniem warunków umowy.

W przypadku zgody właściciela- na partnerze spoczywa również pewne ryzyko – otóż jest odpowiedzialny wraz z wynajmującym za spłatę czynszu (solidarnie – ale tylko za okres, w którym faktycznie mieszkał), a także właścicielowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach, które znajdują się w lokalu (na wypadek nie uregulowania należności i dochodzenia roszczeń przez wynajmującego).

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co w przypadku śmierci najemcy

Śmierć najemcy co do zasady wiąże się z rozwiązaniem umowy najmu lokalu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której ktoś może wstąpić w jego miejsce. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę dwie sytuacje:

1. Jeśli partnerzy wspólnie zawarli umowę – w przypadku śmierci jednego z nich, umowa kontynuowana jest przez drugiego- nie ma żadnego przejścia ani zmiany.

2. W sytuacji, w której partner nie był stroną umowy – wraz ze śmiercią najemcy staje się nim (wstępuje w prawo najmu) na tych samych zasadach, które wiązały dotychczasowe strony).

Drugie rozwiązanie wynika z art. 691 kodeksu cywilnego, w którym możemy znaleźć normę wskazującą na przejście prawa z najmu na osobę, która „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Warunkiem przejścia praw z najmu jest mieszkanie z najemcą na stałe w momencie jego śmierci.

Należy zwrócić uwagę na to, że jest to jedna z niewielu instytucji prawa biorąca w obronę interes osób żyjących w związku nieformalnym.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby żyjące w związku partnerskim nie zawsze są wspólnymi najemcami lokalu.
Osoby żyjące w związku partnerskim nie zawsze są wspólnymi najemcami lokalu.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK