| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy ślub jest potrzebny

Czy ślub jest potrzebny

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Warto pamiętać również o tym, że w określonych okolicznościach małżonkowi przysługują alimenty- czego były partner nigdy nie może się domagać (jakkolwiek kwestie alimentacji wspólnych dzieci są niezmienne).

Związek partnerski zaś, może być rozwiązany ( o ile można użyć tego stwierdzenia) z dnia na dzień – ewentualne rozliczenia partnerów bywają również łatwiejsze (nie wszystko jest wspólne- wiele rzeczy stanowi odrębną własność partnerów).

Kwestie społeczne i rodzinne

Poza aspektem prawnym, z instytucją małżeństwa związanych wiele kwestii społecznych, kulturowych i religijnych. Osoby żyjące w związku nieformalnych często muszą liczyć się z presją najbliższej rodziny „na uregulowanie” kwestii małżeństwa. Presja rodziny może mieć różne podłoże- najczęściej wynikającą z własnych przekonań o słuszności takiego rozwiązania, czasem może wynikać z takiego stanowiska lokalnej społeczności. Nie bez znaczenia jest również aspekt religijny – zgodnie bowiem ze stanowiskiem Kościoła- wspólne życie (a zwłaszcza współżycie) pozamałżeńskie jest grzechem i to ciężkim.

Można zauważyć również tendencję do tego, że presja zewnętrzna na parę zmniejsza się wraz ze wzrostem wielkości miejscowości, w której mieszkają oni i ich rodziny. Im mniejsza miejscowość- tym większa presja rodziny i sąsiadów.

Zobacz serwis: Spadki

Zobacz serwis: Małżeństwo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK