| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy partnerzy mogą adoptować dziecko

Czy partnerzy mogą adoptować dziecko

Często pary żyją wspólnie przez wiele lat, nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Nie mając dzieci, chcieliby je adoptować – niezależnie jednak od wiarygodności i trwałości takiego związku, nie mogą tego zrobić wspólnie.

Wspólnie tylko małżonkowie

Zgodnie z art. 115 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO) wspólnego przysposobienia (adopcja) dzieci mogą dokonać tylko małżonkowie. Związku partnerskie (konkubinat) nie jest na gruncie prawa rodzinnego uważany za wystarczający do adopcji dzieci – zgodnie z wizją kodeksu, nie daje najwyraźniej wystarczającej rękojmi stabilności.

Pogląd ten nie jest pozbawiony podstaw- dokonując przysposobienia dziecka, osoby stają się dla niego rodzicami- zarówno pod względem prawa (władza rodzicielska) jak i faktycznym (opieka, wychowanie). Z uwagi na to, że związek małżeński stosunkowo trudno zerwać, a przynajmniej wymaga to więcej „zachodu” niż w przypadku wielu związków nieformalnych, wydają się (przynajmniej teoretycznie, choć praktyka od tego nie odstaje) bardziej trwałe, a tym samym – bardziej służą dobru dziecka. W przypadku łatwego w sumie rozerwania związku- władza rodzicielska pozostałaby nadal przy obojgu rodziców adopcyjnych- co powodowało by problemy zarówno w sferze prawnej jak i faktycznej, nie mówiąc już o szkodzie wyrządzonej dziecku.

Nie jest moim zadaniem wskazywanie „wyższości” małżeństwa nad związkiem partnerskim- przedstawiam jedynie podstawę do takiego, a nie innego stanowiska ustawodawcy.

Zobacz także: Konkubinat

Partner może adoptować sam… teoretycznie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wyłącza możliwości adopcji dokonanej przez jedną osobę. Zgodnie z art. 1141 KRiO przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych (a więc pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona), jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.

Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli do przysposobienia nie dochodzi w obrębie rodziny (np. w przypadku śmierci rodziców biologicznych i przy adopcji przez bliskiego krewnego), jest to w praktyce niezwykle trudne. Potencjalny rodzic podlega ocenie w Ośrodkach Adopcyjno Opiekuńczych i to nie tylko pod względem statusu majątkowego, ale także emocjonalnej i możliwego wpływu na rozwój dziecka.

W praktyce – jeśli do ośrodka zgłasza się małżeństwo i osoba samotna (w praktyce – niezamężna) – osoby w związku sformalizowanym mają zazwyczaj pierwszeństwo. W niektórych ośrodkach jest to wręcz niepisana reguła. Dla pracowników ośrodka ważne jest zapewnienie dziecku rozwoju w rodzinie „pełnej” z czynnikiem męskim (ojciec) i żeńskim (matka). Nie bez znaczenia jest również kwestia określonego światopoglądu.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »