| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Prezydent podpisał ustawę o OFE

Prezydent podpisał ustawę o OFE

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych została 7 kwietnia 2011 r. podpisana przez Prezydenta. Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 maja 2011 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podjął ostateczną decyzję o złożeniu podpisu pod ustawą dotycząca zmian w systemie emerytalnym. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta, rozstrzygnięcie ws. OFE było trudną decyzją. Ze względu na kontrowersje towarzyszące tej ustawie Prezydent analizował i konsultował jej zapisy od wielu tygodni.

W ustawie Prezydent nie dostrzegł zagrożenia niekonstytucyjnością, natomiast jest świadom, że szereg organizacji i tak informowało o zamiarze zaskarżenia zmian w OFE do Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym Trybunał i tak będzie miał możliwość ostatecznego orzeczenia o zgodności tej ustawy z Konstytucją – co jest jednym z jego głównych uprawnień.

Zgodnie z opiniami przedstawionymi Prezydentowi, kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym – a więc również ustawa dot. OFE – powinny być analizowane poprzez pryzmat art. 67 Konstytucji, zgodnie z którym: „Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa”. W swoim orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny pozostawia również ustawodawcy szeroką swobodę działania w zakresie zasady wzajemności świadczeń emerytalnych w stosunku do składki wpłacanej uprzednio przez ubezpieczonego. Zgodnie z opiniami przedstawionymi Prezydentowi, ustawa jest też zgodna z zasadą ochrony praw nabytych, gdyż nie zmienia sytuacji prawnej członków OFE. Osoby ubezpieczone w OFE nie mogły samodzielnie decydować o wysokości składki lub sposobach jej inwestowania, więc nowa ustawa w żaden sposób nie ograniczy ich praw nabytych.

Źródło: prezydent.pl

Zobacz również serwis: Emerytury

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 maja 2011 r.
Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 maja 2011 r.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK