| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Sposoby na tańsze leki dla emerytów

Sposoby na tańsze leki dla emerytów

Zasobność portfela przeciętnego emeryta bywa mocno ograniczona, a ceny leków potrafią wysokie. Sprawdź jak nie przepłacać za lekarstwa

2) Pytaj o tańsze zamienniki

Oszczędny emeryt powinien pytać swojego lekarza lub farmaceutę o tańsze zamienniki.
Bardzo często drogi lek możemy zastąpić tańszym zamiennikiem. Co ważne działanie i skutek stosowania leków są identyczne.

Obowiązkiem lekarza i farmaceuty jest poinformowanie pacjenta o istnieniu leku, który może być zamiennikiem, jego cena jest niższa od pierwotnie proponowanego preparatu.

Jeżeli na recepcie lekarz umieścił adnotację, zgodnie z którą przepisany lek nie może być zastąpiony innym produktem, to obowiązkiem farmaceuty jest wydanie przepisanego leku.

Zobacz również serwis: Emerytury

3) Sprowadzaj leki z zagranicy

Dotyczy to w szczególności leków specjalistycznych, stosowanych w leczeniu rzadkich schorzeń. Producenci krajowi, o ile tylko produkują dany preparat mogą zawyżać ceny ze względu na konieczność importu technologii.

Ponadto, na podstawie przepisów unijnych możemy sprowadzać leki z krajów wspólnotowych. Może zdarzyć się, że w innych krajach wspólnotowych ceny hurtowe niektórych preparatów są niższe, niż ceny hurtowe w Polsce.

Leki, które zostały importowane muszą zostać przepakowane w nowe opakowania spełniające wymogi przepisów farmaceutycznych. Ponadto powinna znaleźć się w nim ulotka w języku polskim.
Dostawca preparatu powinien do niego dołączyć dokument, który potwierdzi, że produkt jest legalnie dopuszczony do obrotu za granicą.

4) Kupuj leki przez internet

Leki można kupować także za pośrednictwem wirtualnych aptek. Jak większość produktów kupowanych przez Internet, przedsiębiorcom odpadają niektóre koszty, w związku z czym ceny leków są mniejsze od tych kupowanych w wirtualnych aptekach.

W niektórych aptekach internetowych zakupimy także leki na receptę. Niektóre apteki w związku z niejasną sytuacją prawna zaprzestały tej praktyki. Część wirtualnych aptek realizują recepty wysyłane przez klientów- pacjentów pocztą lub farmaceuta dojeżdża do pacjenta.

Wirtualne apteki działają zgodnie z przepisami prawa, w związku z czym nie uzasadnione są obawy o jakość usług tego typu placówek.

Zobacz również serwis: Renty

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK