| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Terminy w postępowaniu cywilnym

Terminy w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym mamy do czynienia z kilkoma rodzajami terminów. Są terminy ustawowe i sądowe. A według innego podziału zawite, instrukcyjne oraz prekluzyjne.

Wiadomości o terminie, a zwłaszcza o początku biegu terminu, są bardzo istotne dla uczestników postępowania cywilnego. Jednymi z najistotniejszych terminów są terminy przedawnienia. Po ich upływie nie można bowiem skutecznie domagać się spełnienia świadczenia.

Terminy ustawowe i sądowe

Terminy występujące w prawie cywilnym można podzielić na ustawowe i sądowe. Terminy ustawowe te które wynikają z przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego a także z innych ustaw szczegółowych.

Natomiast terminy sądowe to te które ustala w trakcie postępowania sąd lub przewodniczący.

Terminy ustawowe zaczynają (kończą) biec od momentu wskazanego w ustawie. Przykładem takiego terminu może być bieg przedawnienia, bieg terminu do wniesienia apelacji.

Terminy sądowe na z kolei rozpoczynają bieg od ogłoszenia albo doręczenia.

Terminów ustawowych nie można w żaden sposób zmieniać. Natomiast te ustalone w trakcie procesu przewodniczący może przedłużyć lub skrócić na wniosek strony złożony przed upływem terminu.

Terminy zawite i prekluzyjne

Terminy zawite i prekluzyjne różnią się od siebie przede wszystkim tym, że jedne można przywracać a drugie nie. Terminy prekluzyjne należy zaliczyć do tej drugiej kategorii. Po ich przekroczeniu nie można bowiem wnieść wniosku o przywrócenie terminu.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »