REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe informacje o postępowaniu gospodarczym

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy w postępowaniu cywilnym mają wyjątkową pozycję w kodeksie postępowania cywilnego. Konkretnie- wyjątkowo złą. Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych najeżone jest pułapkami proceduralnymi.

Co może być przedmiotem postępowania gospodarczego.

REKLAMA

Katalog spraw objętych postępowaniem gospodarczym zawiera art. 4791 kpc. Co do zasady postępowanie obejmuje sprawy ze stosunków cywilnych (a więc m.in. o wykonanie umowy, zapłatę) pomiędzy przedsiębiorcami – w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej

Dla objęcia sprawy postępowaniem gospodarczym istotny jest moment powstania zobowiązania. Tak więc fakt, iż w momencie wytoczenia pozwany nie prowadzi już działalności nie ma znaczenia – o ile prowadził ją w momencie zaciągnięcia zobowiązania

Ponadto kpc zalicza do spraw gospodarczych również sprawy

- ze stosunku spółki, oraz spraw dotyczących odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. i akcyjnej (ale już nie odpowiedzialności wspólników spółek osobowych – sp. jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo- akcyjnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przeciwko przedsiębiorcom z tytułu naruszania środowiska naturalnego.

- wynikających z przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym,

- przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone

Sprawa będzie rozpoznawana w postępowaniu gospodarczym niezależnie od woli stron –jeśli skierują sprawę do wydziału cywilnego, zostanie skierowana z urzędu do gospodarczego, jeśli spełnia przesłanki- co może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje (zwłaszcza dla powoda)- jeśli strony nie trzymały się rygorów postępowania gospodarczego

Właściwość sądu w sprawach gospodarczych

Wnosząc powództwo musimy ustalić właściwość sądu. Błędne wskazanie nie spowoduje zwrócenia powództwa – sąd jest zobowiązany sprawę przekazać do rozpoznania sądowi właściwemu.

Pozew wniesiony do błędnego sądu nie wstrzymuje biegu przedawnienia roszczeń. Termin zostanie utrzymany wraz z wpłynięciem pozwu do właściwego sądu.

Właściwość ze względu na wartość przedmiotu sporu

- do 100.000 zł : Sąd Rejonowy

- powyżej 100.000 zł – Sąd Okręgowy.

Właściwość miejscowa sądu

1. Co do zasady sądem właściwym, jest ten w okręgu którego :

a) ma miejsce zamieszkania (stałego pobytu) osoba fizyczna;

b) ma siedzibę osoba prawna (lub ułomna osoba prawna).

Gdy jego miejsce zamieszkanie nie jest znane lub nie leży w Polsce – uznaje się za nie ostatnie miejsce zamieszkania pozwanego w Polsce.

2. Sprawę można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca jej wykonania w sprawach dotyczących:

a) Powództwa o ustalenie istnienia umowy,

b) wykonanie (czyli np. o zapłatę), rozwiązanie lub unieważnienie umowy.

c) odszkodowania z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

3. W sprawach przeciwko przedsiębiorcy – związanych z działalnością jegozakładu głównego, lub oddziału, sprawę można wytoczyć przed sądem właściwym dla zakładu, lub oddziału (nie koniecznie siedziby rejestrowej).

4. Strony mogą same w umowie ustalić w umowie właściwość miejscową sądu – nie można z niej jednak skorzystać jeśli spór dotyczy własności lub innych praw do nieruchomości.

Jakie są największe „haczyki” postępowania gospodarczego.

Ustawodawca, chcąc przyspieszyć rozwiązywanie sporów pomiędzy przedsiębiorcami, wprowadził do procedury duży rygoryzm, który miał za zadanie dyscyplinować strony i przeciwdziałać przewlekłości postępowania.


Prekluzja dowodowa – art. 47912 oraz 47914 kpc

Zasada prekluzji dowodowej w postępowaniu gospodarczym oznacza, że:

- powód w pozwie (oraz pozwany w odpowiedzi na pozew, lub sprzeciwie / zarzutach do nakazu zapłaty) musi przedstawić wszystkie wnioski, zarzuty oraz dowody, którymi dysponuje w momencie składania pisma.

- próby złożenia nowych wniosków, oraz zgłoszenia nowych dowodów w trakcie postępowania mogą być odrzucone przez sąd.

Kiedy można składać nowe wnioski?


A. Jeśli złożenie ich w danym momencie było niemożliwe

- dotyczy to sytuacji, w których np. powód składając pozew nie posiadał fizycznie określonego dowodu, musiał jednak złożyć pozew z uwagi na kończący się okres przedawnienia,

- w przypadku pozwanego, często brak dowodu w odpowiedzi na pozew wynika z krótkiego (2-tygodniowego ) terminu na jej złożenie.

B. Gdy konieczność powołania nowego terminu powstała dopiero w toku postępowania

- dotyczy to sytuacji, w których potrzeba powołania dowodu powstała w odpowiedzi na zarzut drugiej strony.

Przystępując do pisania pozwu, należy próbować przewidzieć zarzuty pozwanego, oraz załączyć do pozwu wszystkie dokumenty związane ze sprawą.


Obowiązek próby polubownego rozwiązania sporu.


Ustawodawca założył, że profesjonalne podmioty przed wdaniem się w spór przed sądem powinny próbować rozwiązać sprawę polubownie.

Dlatego też występujący z pozwem powód powinien dołączyć do pozwu (art. 47912 kpc):

- kopię reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania (wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą) oraz

- odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.

REKLAMA

Brak załączonego do pozwu wezwania do zapłaty skutkuje na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony traktowane jest jak uchybienie proceduralne (o ich skutkach w dalszej części opracowania), z drugiej jest istotne w kwestii zasądzania zwrotu kosztów postępowania.

Zgodnie, bowiem z art. 47912 kpc § 4 Sąd NIEZALEŻNIE OD WYNIKU SPRAWY, może zasądzić zwrot kosztów na rzecz pozwanego, jeśli powód nie załączył do pozwu wezwania do zapłaty wraz z dowodem doręczenia go stronie przeciwnej.

Ostre rygory dotyczące braków pism procesowych


Ustawa nakłada na występującego z pozwem Powoda liczne obowiązki dotyczące pozwu, w szczególności wymaga od niego dużej skrupulatności.

W przypadku, w którym pozew nie może być uwzględniony z uwagi na braki formalne - jest zwracany. Sąd powinien pouczyć stronę o skutkach, oraz przyczynach zwrotu. (czyli błędach popełnionych przy sporządzaniu pozwu).

Powód, może złożyć pismo ponownie (nie wnosząc odrębnego wpisu) w terminie 7 dni o daty otrzymania zawiadomienia o zwrocie pisma.

Jeśli ponownie sporządzony pozew (wniosek) zostanie przyjęty – jego skutki liczone są od dnia wniesienia pierwotnego pisma.

Tego skutku nie ma przy ponownym złożeniu pisma z brakami (chyba, że są to braki innego rodzaju).

Powód nie otrzyma w pierwszej chwili fizycznego zwrotu pisma, a tylko zarządzenie o jego zwrocie. W terminie tygodnia powinien poprawić składane pismo i złożyć je ponownie (już bez załączników – te znajdują się w aktach sprawy). Do pisma należy załączyć pismo przewodnie – wskazujące m.in. sygnaturę sprawy


W zwykłej sprawie cywilnej sąd przed zwróceniem pozwu, wzywa do jego uzupełnienia.

Orzeczenie sądu pierwszej instancji jest tytułem zabezpieczającym.

Po zakończeniu sprawy przed pierwszą instancją, uzyskany wyrok można wykorzystać jako podstawę do wniosku o zabezpieczenie roszczenia.

Złożenie wniosku do komornika (np. o zajęcie rachunku bankowego tytułem zabezpieczenia) nie wymaga ingerencji sądu (mimo, że wyrok jest nieprawomocny).

W postępowaniu zwykłym, tego typu właściwość ma wyłącznie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Dysponując korzystnym wyrokiem Sądu I instancji, nawet jeśli strona przeciwna składa apelację – można domagać się zabezpieczenia roszczenia przez komornika – bez odrębnego wniosku do sądu

Zakaz zmian podmiotowych, oraz powództwa wzajemnego

W postępowaniu zwykłym można dokonać tzw. przypozwania, lub dopozwania – czyli rozciągnąć postępowanie na inne osoby, w toku procesu. (np. jeśli okaże się, że nie pozwaliśmy WSZYSTKICH wspólników spółki cywilnej).

W sprawie gospodarczej jest to niemożliwe.

Podobnie niedopuszczalne jest złożenie powództwa wzajemnego. Oznacza to, że w przypadku sporu co do istnienia zobowiązania i ewentualnych roszczeń drugiej strony, konieczne jest wytoczenie odrębnego powództwa.

Potrącenie:

Potrąceniu mogą podlegać jedynie wierzytelności stwierdzone dokumentem

Krótkie terminy

Ustawa skraca również terminy związane z postępowaniem :

1. Strona ma 2 tygodnie na obligatoryjne sporządzenie odpowiedzi na pozew, po tym terminie (chyba że zwłoka jest niezawiniona) odpowiedź (lub sprzeciw /zarzuty od nakazu zapłaty) zostaną zwrócone przez sąd.

2. Niezależnie od przepisów proceduralnych roszczenia powstałe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedawniają się po 2 latach od dnia ich wykonalności

3. W przypadku zawieszenia postępowania na wspólny wniosek stron, termin na złożenie wniosku o jego podjęciu mija po upływie 6 miesięcy

4. Wniosek o wznowienie postępowania można złożyć w ciągu 2 lat od zakończenia postępowania, chyba że:

a) Strona nie mogła działać (np. długotrwała choroba)

b) Była nienależycie reprezentowana – np. niezgodnie z umową spółki- stąd decyzje podjęte przez osoby ją reprezentujące są bezskuteczne.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN i MON: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań dotyczących zaświadczeń, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi. Ich pytania dotyczyły zaświadczeń przedstawianych przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczeń rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze   

Szykują się spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

REKLAMA

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

Pomoc rządu dla powodzian 2024: zasiłki, pieniądze na remont i odbudowę domów i budynków gospodarczych, pomoc rzeczowa i psychologiczna

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce w ostatnich dniach, są dostępne różne formy pomocy. Można otrzymać 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na najpilniejsze potrzeby. Na remont lub odbudowę budynku gospodarczego można dostać do 100 tys. zł, a budynku mieszkalnego – do 200 tys. zł. Przewidziane jest dodatkowe wsparcie dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. O pomoc mogą starać się również rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

Seniorzy mają prawo czuć się oszukani. Brak drugiej waloryzacji i obcięta 14. emerytura

Seniorzy czekali na na podwójną waloryzację emerytur i rent, ale się nie doczekali. Liczyli też na wyższe 14. emerytury, ale się zawiedli. Mogą więc czuć się oszukani, ponieważ wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na to, że będzie inaczej.

Urlopy i zasiłki dla rodziców

Urlopy i zasiłki dla rodziców. Jakie urlopy przysługują rodzicom? Na jakie zasiłki mogą liczyć? Ile dni przysługuje rodzicom na opiekę nad dzieckiem? Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na kolejny rok?

REKLAMA

Bezpłatna konsultacja i webinarium. Wsparcie we wdrożeniu ustawy o sygnalistach

Już 25 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nakładające na pracodawców obowiązek opracowania wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Jesteś gotowy na te zmiany? A może masz pytania dotyczące ustawy o sygnalistach? Zadbaj o zgodność z przepisami i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia.

15 tys. zł kary za unikanie opłat. Wyższa stawka za marnowanie żywności

Do 15 tys. zł ma wzrosnąć kara za niewniesienie opłaty za marnowanie żywności. Natomiast sama opłata wzrośnie do 50 groszy za kilogram. Będzie także nowa definicja "marnowania żywności". Tak wynika z złożeń projektu przygotowanego przez ministerstwo rolnictwa.

REKLAMA