| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy podróżą służbową są przejazdy po miejscowości rozpoczęcia delegacji?

Czy podróżą służbową są przejazdy po miejscowości rozpoczęcia delegacji?

W poleceniu wyjazdu służbowego jako środek lokomocji określiliśmy PKP, jednak odjazd pociągu następuje bardzo wcześnie rano (4.40). Po powrocie z delegacji pracownik dołączył do rozliczenia rachunek za przejazd taksówką z domu do dworca kolejowego, wskazując, że nie miał możliwości dojechania do dworca komunikacją miejską o tak wczesnej porze. Sprawdziliśmy to i z rozkładu jazdy autobusów miejskich wynika, że jest taka możliwość, tyle że pracownik byłby na dworcu 35 minut przed odjazdem pociągu, a spod domu musiałby wyjechać o godz. 3.45. Czy możemy uznać ten wyda­tek w kosztach delegacji i wypłacić pracownikowi zwrot kosztów przejazdu taksówką?

Nie. Wskazany w pytaniu koszt dojazdu na dworzec nie jest objęty pojęciem podróży służbowej, a za­tem nie powinien być rozliczany w ramach świadczeń delegacyjnych.

Delegacja polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowo­ścią, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu miejscowości określonej jako miejscowość początkowa. Dojazd na dworzec z mieszkania pracownika, które leży w obrębie tej miejscowości, nie jest jeszcze delegacją.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Zwrot kosztów dojazdu na dworzec może nastąpić, ale nie będzie mógł być potraktowany jako koszty jazd lokalnych czy też „inne wydatki" ponoszone w ramach podróży służbowej.

Faktem jest, że pracownik wyjechał w delegację w godzinach, w których przejazd komunikacją miej­ską jest znacząco utrudniony, a także mniej bezpieczny. Pracodawca może wziąć to pod uwagę i zgodzić się na pokrycie tego wydatku (ważne jednak, aby tego rodzaju kwestie były wcześniej uzgodnione z pra­codawcą). Rozliczenie kosztów przejazdu taksówką na dworzec kolejowy w tym przypadku nie będzie korzystać ze zwolnienia podatkowo-składkowego. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof, takim zwolnieniem są objęte diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości okre­ślonej w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwo­wej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych) oraz naliczone według zasad wskazanych w tym rozporządzeniu.

Zobacz serwis: Pracodawca

Natomiast zgodnie z § 2 pkt 15 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podsta­wy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie są objęte składkami na ubezpieczenia społeczne do wysokości ustalonej dla należności przysługujących pracownikowi na podstawie przepisów dotyczących rozliczania delegacji. Skoro do­jazd na dworzec nie jest jeszcze podróżą służbową, to koszt przejazdu taksówką nie może być rozli­czony w kosztach delegacji oraz korzystać ze zwolnienia podatkowego i składkowego przypisanego wyraźnie do delegacji.

Podstawa prawna:

  • art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
  • art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1863
  • § 2-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r., poz. 167
  • § 2 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1967

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »