| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Czy przysługuje mi odszkodowanie za utracony bagaż

Czy przysługuje mi odszkodowanie za utracony bagaż

Podczas podróży samolotem zagubił się twój bagaż? Masz prawo żądać stosownego odszkodowania od linii lotniczych. Sytuacja się komplikuje jeśli korzystałeś z tzw. lotów łączonych, czyli dotarłeś do celu z przesiadkami.

Z powodu niedopatrzeń przewoźnika znalazłem się w dość nieprzyjemnej sytuacji. W sierpniu leciałem na statek do Santiago. Moja podróż rozpoczęła się w Warszawie, następnie udałem się do Amsterdamu, później do Sao Paolo, stamtąd zaś do Santiago. Samolot do Amsterdamu spóźnił się o godzinę z powodu złych warunków pogodowych, dlatego też nie zdążyłem na samolot do Sao Paolo. Udało się jednak przebukować bilet i szczęśliwie wsiadłem na statek do Santiago. Niestety, pomimo zapewnień, iż niezależnie od przesiadek i przebukowania lotu, otrzymam bagaż, moje walizki nie dotarły. Od mojego agenta otrzymałem informacje, iż bagaż jest już u niego w biurze, jednak w chwili, gdy już wypłynąłem, nie miałem szans go odzyskać. Na szczęście udało mi się tuż przed wyruszeniem w morze zakupić trochę rzeczy na zimę, mimo to w walizkach znajdował się potrzebny mi sprzęt badawczy. Moje pytanie: czy w zaistniałej sytuacji istnieje szansa na odzyskanie od linii lotniczych zwrotu kosztów zakupionych ubrań i otrzymania jakiejś rekompensaty. Obecnie mam dostęp do telefonu i Internetu, czy tą drogą można realizować reklamację?

 

Zgodnie z prawem UE, w przypadku lotów łączonych pasażer ma prawo dochodzić odszkodowania od pierwszego lub ostatniego przewoźnika. Ponieważ w Pana przypadku ostatnim przewoźnikiem był przedsiębiorca zarejestrowany na terenie Ameryki Południowej, korzystniej byłoby złożyć reklamację do pierwszego operatora. Wówczas będą miały zastosowanie przepisy europejskie. Reklamację należy złożyć na piśmie wraz z określeniem wysokości odszkodowania. Może ono obejmować wszelkie szkody, poniesione przez Pana z tytułu nie otrzymania na czas bagażu. Jeśli mówimy o poczynionych zakupach, muszą być to rzeczy pierwszej potrzeby, ich zakup natomiast – uzasadniony. Do reklamacji należy również załączyć kopię przywieszki bagażowej, rachunki za nabyte przedmioty oraz kopię uzyskanego na lotnisku PIR (Property Irregularity Report) jest to Raport Niezgodności Własności, który sporządza się na lotnisku. Ważne, by pamiętać, iż pismo reklamacyjne powinno być wysłane w taki sposób, w jaki wymaga tego przewoźnik. Często odbywa się to za pośrednictwem Internetu, ale nie zawsze, należy zatem zapoznać się z procedurami reklamacyjnymi wybranego operatora

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK