REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

Aleksandra Pajewska
Odstąpienie od umowy - możliwe w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. /Fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy - możliwe w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 roku, na skutek wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta, zmianie ulegną zasady odstąpienia od umowy. Główna zmiana dotyczy wydłużenia terminu – do 14 dni, w niektórych przypadkach nawet do 12 miesięcy - na odstąpienie od umowy.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta rozszerza zakres ochrony uprawnień kupujących. Ma ona na celu wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów tzw. dyrektywy konsumenckiej.

REKLAMA

Odstąpienie od umowy a osobisty odbiór towaru

Prawo odstąpienia od umowy

Standardowy czas, jaki przysługuje konsumentowi na odstąpienie od umowy zawartej na odległość (przez Internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (w domu, w przestrzeni publicznej) zostanie wydłużony z 10 do 14 dni.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Termin ten liczony jest od daty zakupu a w przypadku zakupów dokonanych przez Internet – od daty otrzymania towaru. Może zostać dodatkowo wydłużony. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy sprzedawca nie poinformuje kupującego o przysługujących mu uprawnieniach, w tym prawie do zwrotu towaru. Brak takiej informacji skutkuje wydłużeniem terminu aż do 12 miesięcy. Konsument nie ma wówczas obowiązku podawania przyczyny odstąpienia od umowy. Odstępujący od umowy może skorzystać z formy elektronicznej. Nie będzie już musiał posługiwać się tradycyjnym listem. Projekt ustawy zawiera także załączniki. Jeden z nich stanowi właśnie formularz, służący do skorzystania z prawa do odstąpienia. Kolejnym załącznikiem jest wzór pouczenia o prawie do odstąpienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek informacyjny

Ustawa zakłada rozszerzenie obowiązków informacyjnych e-sklepów. Dane obejmujące nazwę firmy, cenę i informację o prawie do odstąpienia będą mogły zostać przekazane drogą elektroniczną (np. w formie mailowej). Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie sposobu, który będzie odpowiadał użytemu środkowi porozumiewania się na odległość. Dotychczas w/w dane wymagały zachowania anachronicznej formy pisemnej (papierowej).

Koszty zwrotu towaru

Ustawa obejmuje również zagadnienie kosztów przesyłki zwracanego towaru. Klient ponosi koszt odesłania towaru. Otrzyma jednak zwrot wydatków poniesionych na sam towar oraz jego przesyłkę. Jest to zwrot warunkowy. Zależy od tego, czy kupujący zdecydował się na najtańszą dostępną formę przesyłki. Jeśli wybierze jedną z droższych opcji, wówczas sprzedający nie będzie zobligowany do zwrotu kosztów.

Przepisy antypobieraczkowe

Przycisk lub inna funkcja umożliwiająca zamówienie będzie musiała zawierać napis „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub inny o równoważnej treści.

Korzystne dla konsumentów zmiany w funkcjonowaniu e-sklepów w 2014

Ustawodawca odniósł się do kontrowersyjnej sytuacji portali umożliwiających pobieranie różnorodnych danych, które nie informowały w dostateczny sposób o kosztach świadczonych usług. SOKiK w Warszawie w wyroku z 12 grudnia 2013 (XVII AmA 76/12) stwierdził, że serwis Pobieraczek.pl wprowadzał klientów w błąd wysyłając im mailowe powiadomienie o zawiadomieniu prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Serwis zastraszał tym samym swoich klientów i wymuszał na nich dokonanie płatności. Przy założeniu konta i rejestracji portal nie informował w dostatecznie przejrzysty sposób o opłatach związanych z korzystaniem z oferowanych usług. Projekt obliguje takie serwisy do jasnego i widocznego informowania o opłatach.

Zmiany w tradycyjnym stanie

Ustawa wprowadza również szereg zmian w tradycyjnym handlu. Zwiększa zakres obowiązku informacyjnego ciążącego na sprzedawcy. Będzie on obowiązany do udzielenia wyczerpujących informacji dot. głównych cech świadczenia, sposobu porozumiewania się oraz danych go identyfikujących. Konsumenci zyskają zwiększone możliwości reklamowania wadliwego towaru, tzw. bubla. Będą mogli od razu zażądać obniżenia zapłaty lub odstąpienia od umowy. Teraz żądanie takie musi być poprzedzone bezskuteczną naprawą lub wymianą. Konsumentom przywrócono także uprawnienie do gwarancji konsumenckiej. W sytuacji, w której udzielający gwarancji nie określi jej zasad, kupujący mogą bazować bezpośrednio na uregulowaniach kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 577 k.c. W wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Ustawa zastąpi dwie obecnie obowiązujące ustawy: o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o ochronie niektórych praw konsumentów.

Sejm zdecydował, że ustawa wejdzie w życie w grudniu 2014 roku.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

Wyrok SOKIK z dnia 12 grudnia 2013 roku (XVII AmA 76/12).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 r. nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz zadawania prac domowych w szkołach. Decyzja zależy od ucznia i jego rodziców

Obowiązujące przepisy zakazują zadawania prac domowych w pierwszych trzech klasach w szkołach podstawowych. W starszych klasach prace nie są obowiązkowe - decyzja o tym, czy wykonać zadanie, leży po stronie ucznia i jego rodziców. Skutki ograniczenia możliwości zadawania prac domowych zależą od reakcji nauczycieli.

Chat GPT wkracza do szkół. MEN: sztuczna inteligencja ma pomagać uczniom, stanowić wsparcie dla nauczycieli i organizować pracę szkoły

MEN wprowadza do szkół sztuczną inteligencję. Chat GPT ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i pomoc w edukacyjnym i osobowym rozwoju ucznia, a także w organizacji pracy szkoły – wynika z „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, nad którą pracuje resort i która ma wyznaczyć ramy polityki i działań państwa niezbędne do dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. 

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego. Gdzie składać wnioski? Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?

Zaświadczenia z KRK w szkołach. Rodzic przestępcą? Dyrektorzy z aktami, że nie [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Dokumenty dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

REKLAMA

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

REKLAMA

Sąd: Wzór pisma w sprawie wyroku, o którym nie wiedziałeś. Jak odzyskać od komornika pieniądze

To wciąż częsta sytuacja. Zapadł przeciwko Tobie wyrok nakazowy e-sądu z Lublina. Nie wiedziałeś, że pozwano Cię za jakąś przeoczoną płatność za telefon czy kablówkę. Komornik wszedł na konto. Co wtedy zrobić? Trzeba złożyć pismo w sądzie informujące, że nie otrzymałaś żadnej informacji o wyroku przeciwko Tobie. Jest krótki termin - 7 dni.

Zakaz palenia w oknach, na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa wciąż powraca. Wzorem będą regulacje litewskie?

Zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa powraca w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem będą regulacje litewskie? Palenie papierosów w miejscach publicznych wciąż budzi emocje. Resort nie jest jednak chętny do podjęcia radykalnej decyzji.

REKLAMA