REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Aleksandra Bielicka
Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.
O nieistniejącym długu można mówić, gdy nigdy nie było podstawy prawnej lub umownej do żądania zapłaty.
O nieistniejącym długu można mówić, gdy nigdy nie było podstawy prawnej lub umownej do żądania zapłaty.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Jak wskazują doniesienia mediów, coraz większa grupa konsumentów nie jest w stanie wywiązywać się z zaciągniętych zobowiązań. Taka sytuacja powoduje, iż wierzyciele nie radzący sobie z nierzetelnymi dłużnikami bardzo chętnie kierują sprawy do windykacji. Jednak nie zawsze windykacja jest uzasadniona i osoba nękana wezwaniami do zapłaty, licznymi telefonami, nieprzyjemnymi rozmowami, w rzeczywistości w ogóle nie jest zobowiązana do świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

O nieistniejącym długu można mówić, gdy nigdy nie było podstawy prawnej lub umownej do żądania zapłaty. Przedawniona wierzytelność nie mieści się natomiast w pojęciu nieistniejącego długu, gdyż wierzyciel ma zawsze prawo zwrócić się z żądaniem wykonania świadczenia, lecz nie zawsze będzie ono skuteczne.

W praktyce windykacja nieistniejącego długu powstaje najczęściej na skutek pochopnego odsprzedania długu przez przedsiębiorcę, bez uprzedniego dokładnego zbadania zasadności roszczenia. Dość często występującym zjawiskiem jest windykacja długu, który w przekonaniu przedsiębiorcy powstał w związku z przesłaniem konsumentowi niezamówionego towaru.

Pani Maria otrzymała pocztą książkę kucharską, której nie zamówiła. Myśląc, że jest to promocja wydawnictwa, odłożyła książkę na półkę i zapomniała o sprawie. Po miesiącu zaczęły się liczne telefony z żądaniem zapłaty za towar.

W opisanym powyżej przykładzie konsumentka nie jest dłużnikiem wydawnictwa, gdyż świadczenie nie było przez nią zamówione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Windykację nieistniejącego długu należy traktować jako naruszenie dóbr osobistych osoby. Konsument, którego dobra osobiste zostają zagrożone cudzym działaniem może domagać się, ostatecznie na drodze sądowej, zaniechania tego działania. Dodatkowo bardzo ważnym uprawnieniem jest możliwość dochodzenia zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Konsument powinien w takim przypadku wycenić nieprzyjemności, na które naraziła go bezpodstawna windykacja.

Podstawa prawna: art. 24 i art. 448 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z poźn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz: Prawa konsumenta

Aleksandra Bielicka
ekspert z zakresu praw konsumenckich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA