| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących

Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących

Z dniem 25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.). Sama ustawa, jak i zmodyfikowane przez nią przepisy Kodeksu cywilnego, zastąpią dotychczasowe przepisy, regulujące sprzedaż z udziałem konsumentów: ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Co więcej, znowelizowany art. 568 § 1 kodeksu cywilnego wprowadza kolejną nowość w postaci wprowadzenia rękojmi za wady używanej rzeczy ruchomej. Obecne brzmienie kodeksu cywilnego nie zawiera rozróżnienia sprzedaży na sprzedaż rzeczy nowych i rzeczy używanych i przepisy o rękojmi (o ile nie zostaną przez strony umowy wyłączone lub zmodyfikowane), mają zastosowanie do sprzedaży zarówno rzeczy nowych, jak i używanych. Czyli niezależnie od tego, czy sprzedawana jest rzecz nowa, czy używana, długość okresu rękojmi jest taka sama. Takie zrównanie rzeczy nowych i używanych jest w sposób oczywisty niekorzystne dla sprzedawcy. Co do zasady, znaczne wyższe jest przecież prawdopodobieństwo wystąpienia wady w przypadku rzeczy używanej niż nowej.

Tymczasem długość okresu rękojmi w przypadku sprzedaży np. samochodu jest taka sama – zarówno w przypadku sprzedaży nowiutkiego auta przez salon samochodowy, jak i w przypadku sprzedaży 20-letniego „rzęcha” na giełdzie samochodowej. Co prawda Sąd Najwyższy wskazywał, że przy określeniu odpowiedzialności z tytułu rękojmi powinien być uwzględniany fakt, że przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, jednakże nie miało to odzwierciedlenia w treści przepisów. Po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego, stan ten ulegnie zmianie i w odniesieniu do sprzedaży rzeczy używanych będzie miał zastosowanie krótszy, roczny termin rękojmi.

Autor: Jarosław Kołacz – radca prawny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »