| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Pobyt w szpitalu jak również wszelkie związane z tym zabiegi są dla małego pacjenta wielkim przeżyciem, często wiążącym się z niemałym stresem. By poprawić samopoczucie małych pacjentów istnieje możliwość przebywania z dzieckiem jego rodziców zarówno w porze nocnej jak i podczas zabiegów leczniczych.

Prawo do obecności osoby bliskiej oraz dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobą bliską jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Szczególnie ważne jest to w stosunku do małych dzieci, które lepiej znoszą pobyt w szpitalu mając blisko swoich rodziców.

Rodzice małego pacjenta mogą przebywać razem z nim w trakcie wszystkich zabiegów. Występują jednak przypadki, w których rodzice będą musieli opuścić swoje dziecko. Lekarz przeprowadzający zabieg może nie zgodzić się na obecność rodzica tylko w wyjątkowych przypadkach. Takim przypadkiem jest zachowanie rodzica, który uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. 

Zobacz serwis: Zdrowie

Lekarz może odmówić prawa do obecności rodzica przy zabiegu jeżeli w grę wchodzi zagrożenie epidemiologiczne. Uczestnictwo rodzica mogłaby się wiązać z ryzykiem jego zarażenia oraz innych osób postronnych mających kontakt z rodzicem po zabiegu.

Odmowa może być również tłumaczona rodzajem zabiegu, np. obecność rodziców przy operacji jest niemożliwa ze względu na zachowanie sterylnych warunków na sali operacyjnej.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »