| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Pobyt w szpitalu jak również wszelkie związane z tym zabiegi są dla małego pacjenta wielkim przeżyciem, często wiążącym się z niemałym stresem. By poprawić samopoczucie małych pacjentów istnieje możliwość przebywania z dzieckiem jego rodziców zarówno w porze nocnej jak i podczas zabiegów leczniczych.

Prawo do obecności osoby bliskiej oraz dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobą bliską jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Szczególnie ważne jest to w stosunku do małych dzieci, które lepiej znoszą pobyt w szpitalu mając blisko swoich rodziców.

Rodzice małego pacjenta mogą przebywać razem z nim w trakcie wszystkich zabiegów. Występują jednak przypadki, w których rodzice będą musieli opuścić swoje dziecko. Lekarz przeprowadzający zabieg może nie zgodzić się na obecność rodzica tylko w wyjątkowych przypadkach. Takim przypadkiem jest zachowanie rodzica, który uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. 

Zobacz serwis: Zdrowie

Lekarz może odmówić prawa do obecności rodzica przy zabiegu jeżeli w grę wchodzi zagrożenie epidemiologiczne. Uczestnictwo rodzica mogłaby się wiązać z ryzykiem jego zarażenia oraz innych osób postronnych mających kontakt z rodzicem po zabiegu.

Odmowa może być również tłumaczona rodzajem zabiegu, np. obecność rodziców przy operacji jest niemożliwa ze względu na zachowanie sterylnych warunków na sali operacyjnej.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK