| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz liczniej zawierają umowy za bankami o kredyty hipoteczne. Rosnące zainteresowanie oraz dynamiczny rozwój tegoż rynku skłania do bliższej analizy sytuacji konsumentów jako kredytobiorców. Oto niektóre z najczęściej stosowanych klauzul, które budzą wątpliwości ze względu na ich sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenia interesów konsumentów.

Opłata za Przedterminową Spłatę (…) Druga Metoda Przedterminowej Spłaty – suma: (1) Opłaty Administracyjnej – 200 PLN (2) Opłaty z Tytułu Umorzenia Finansowania.

3. Prowizja za podwyższone ryzyko po ustanowieniu hipoteki

Zadaniem tego typu prowizji jest tymczasowe zabezpieczenie kredytu w postaci ustanowienia hipoteki. Konieczność zabezpieczenia się przed nim ustaje z momentem ustanowienia hipoteki. Jeśli bank zastrzega w umowie, że może pobierać prowizję za podwyższone ryzyko, nawet w pewien czas po jej ustanowieniu, np. po miesiącu od dnia, w którym dostarczono (w określonym czasie przed datą płatności) odpis z księgi wieczystej potwierdzający ustanowienie hipoteki to jest to bezzasadne pobieranie prowizji.

Prowizja za podwyższone ryzyko nie jest pobierana począwszy od miesiąca, w którym na 14 dni przed przypadającym terminem płatności prowizji za podwyższone ryzyko Bank otrzyma odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości/spółdzielczego własnościowego prawa stanowiącego zabezpieczenie kredytu z prawomocnym wpisem pierwszej hipoteki na rzecz Banku.

4. Opłata za zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy

Pobieranie opłaty z tytułu wysłania do kredytobiorcy lub poręczyciela wypowiedzenia umowy kredytu jest niedopuszczalne. Wypowiedzenie umowy jest elementem ściśle związanym z realizacją uprawnień, jakie przysługują bankowi, w związku z zawartą umową kredytu. Ponadto jest to jednostronna czynność prawna kredytodawcy, ponieważ złożenie drugiej stronie (w tym wypadku konsumentowi) oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy powinno być uznane przez kredytobiorcę.

Wypowiedzenie umowy – 50 zł.

5. Brak wskazania przesłanek lub terminów kontroli przedmiotu zabezpieczenia kredytu lub żądania wyceny

W umowach z bankami znajdują się postanowienia umowne, na mocy których kredytodawca jest upoważniony do przeprowadzania inspekcji nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu lub też żądania od kredytobiorcy dostarczenia wyceny takiej nieruchomości (wszystko na koszt konsumenta). Nie są jednak wskazane żadne przesłanki, wg których wystąpienie uprawniałoby do przeprowadzenia takiej inspekcji lub żądania sporządzenia wyceny przedmiotu zabezpieczenia. Umowa miliczy również na temat częstotliwości przeprowadzania inspekcji i wycen. Oznacza to, że bank może żądać dowolnej ilości wycen nieruchomości czy inspekcji, w dowolnym terminie i niezależnie od istnienia obiektywnych przesłanek ku temu, by sprawdzać stan nieruchomości, a tym samym narażać kredytobiorcę na nieokreślone koszty związane z przeprowadzaniem takich działań. Konsument, jako strona słabsza tego stosunku prawnego narażona jest w ten sposób na poniesienie szkody w wyniku zlecania na jego koszt przez bank nieuzasadnionych kontroli. Jest to zakłócenie równowagi kontraktowej stron.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK