| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Jest to zaledwie kilka z poruszonych przez Fundację kwestii, ale już po analizie wyżej wymienionych można dostrzec, że ustawa wymagać będzie szeregu poprawek. Ustawa z pewnością nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy prawdopodobnie będą zmuszeni poczekać jeszcze kilka kolejnych miesięcy na odwrócony kredyt hipoteczny.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Wydaje się jednak, że teraz znacznie bardziej potrzebna jest społeczeństwu rzetelna debata na temat modelu sprzedażowego i kredytowego odwróconej hipoteki – zwraca uwagę Maria Schicht, FH Familia. W Polsce często pomija się kwestię występowania dwóch typów odwróconej hipoteki, tymczasem w innych krajach występują one obok siebie. Taki wariant nie tylko sprawdza się doskonale, ale też daje seniorom możliwość wyboru oferty, która najpełniej odpowiadałaby ich wymaganiom. W Polsce natomiast daje się zaobserwować nobilitację modelu kredytowego kosztem sprzedażowego. Jest to z niekorzyścią dla emerytów, ponieważ nie są oni w pełni informowani o dostępnych im produktach i instrumentach finansowych.

Najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji byłoby zorganizowanie cyklu wykładów, które przybliżyłyby społeczeństwu, a w szczególności osobom po 60 roku życia, zagadnienie odwróconej hipoteki i renty dożywotniej. Pytanie tylko, kto mógłby i chciałby podjąć się podobnego zadania.

Zobacz serwis: Hipoteka odwrócona

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwrócony kredyt hipoteczny to instytucja znana w UE, która daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe i uniezależnić się od pomocy rodziny.
Odwrócony kredyt hipoteczny to instytucja znana w UE, która daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe i uniezależnić się od pomocy rodziny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK