REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Fundusz Hipoteczny Familia
Umowa zawierana jest dożywotnio jednakże klient ma możliwość odstąpić od niej.
Umowa zawierana jest dożywotnio jednakże klient ma możliwość odstąpić od niej.

REKLAMA

REKLAMA

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Dla kogo jest odwrócona hipoteka?

Produkt ten jest skierowany do osób, które ukończyły 65 rok życia, mieszkają w miastach i:

REKLAMA

• są właścicielami nieruchomości,

• są współwłaścicielami nieruchomości,

• posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

• posiadają prawo użytkowania wieczystego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy podkreślić, że odwrócona hipoteka to oferta zarówno dla osób samotnych jak i małżeństw.

W jaki sposób wylicza się wysokość renty dożywotniej?

Wysokość renty dożywotniej jest uzależniona od kilku istotnych kryteriów :

• wartości nieruchomości, która jest wyceniana przez licencjonowanego rzeczoznawcę; może on zostać zaproponowany przez fundusz hipoteczny bądź też Klienta;

• wieku Klienta;

• płci Klienta – kobiety, otrzymują mniejszą rentę niż mężczyźni w tym samym wieku, ponieważ średnia długość ich życia jest dłuższa.

Zobacz: Dwa modele odwróconej hipoteki

Na jak długo zawierana jest umowa o rentę dożywotnią?

Umowa zawierana jest na świadczenie dożywotnio jednakże klient ma możliwość odstąpić od niej. Jednak wówczas będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconej renty oraz kosztów, które w tym czasie musiał ponieść fundusz hipoteczny.

Co można zrobić w przypadku, gdy fundusz hipoteczny nie wypłaca ustalonej renty dożywotniej?

Akt notarialny zabezpiecza interesy seniora również w takiej sytuacji. W przypadku zalegania z wypłatą dwóch albo większą ilością rent, Klient w trybie artykułu art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania cywilnego może wystąpić o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które jest natychmiastowe i nie obciąża finansowo seniora.

Czy senior może zostać zmuszony do opuszczenia swojego mieszkania?

W akcie notarialnym ustanowione są zapisy zabezpieczające interesy klienta prawo dożywotniego zamieszkania wpisane w dziale III księgi wieczystej;

• hipotekę umowną na rzecz klienta do kwoty odpowiadającej wartości nieruchomości wpisaną w dziale IV księgi wieczystej;

• zobowiązanie funduszu hipotecznego do niewynajmowania nieruchomości za życia Klienta;

Należy zauważyć, że produkt świadczenie renty dożywotniej od lat 60 jest dostępny na rynkach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Nie jest więc to żadna nowość, ale usługa, powszechnie znana przez naszych sąsiadów. Teraz tylko pozostaje czekać, aż także i polscy seniorzy dostrzegą zalety tej ę i zdecydują się powiększyć swoje dochody na emeryturze.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS podał dane o bezrobociu. Jest na rekordowo niskim poziomie

Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie. Tak wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2024 roku. Okazuje się, że rynek pracy jest silny.

250 zł na dobę dla uczestnika wycieczki. 752 nowe wnioski już zostały złożone. Ze środków pozyskanych z programu można sfinansować m.in.: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie

W poniedziałek, 22 lipca rozpoczął się dodatkowy nabór do nowego programu dofinansowania wycieczek szkolnych "Podróże z klasą". Resort edukacji poinformował, że dodatkowe środki rozeszły się w ciągu czterech minut. 

Pracodawca zapłaci za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace

Pracodawca zapłaci pracownikowi za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace nad projektem. Będą nowe wykroczenia, przestępstwa, a co najważniejsze dla pracowników, odsetki.

Wniosek o bon energetyczny już od 1 sierpnia: można wysłać także Pocztą Polską

Poczta Polska SA informuje, że Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego. W zależności od preferencji i możliwości, uprawnieni do uzyskania tego jednorazowego świadczenia finansowego mogą złożyć wniosek w formie elektronicznej lub pisemnej. Honorowane będą zarówno wnioski składane osobiście w gminie, jak i przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

REKLAMA

Czym jest zabójstwo eutanatyczne w polskim prawie?

Zabójstwo człowieka jest niewątpliwie czymś bardzo złym. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, religii jest to czyn naganny. Niektórzy wyrażają poglądy, zgodnie z którymi w niektórych uzasadnionych sytuacjach dopuszczalna powinna być eutanazja. Uważają, że tak naprawdę nie jest ona zabójstwem, ale ulgą w cierpieniach. Polskie prawo karne zabrania jednak dokonywania eutanazji.

Ulgi dla samotnych rodziców po rozwodzie. Jednoznaczne stanowisko MF

Jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas wychowują dziecko wspólnie i żaden z rodziców nie ma prawa do ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już dokładną datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

REKLAMA

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA