| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kiedy można wymierzyć karę łączną?

Kiedy można wymierzyć karę łączną?

Wobec sprawcy kilku przestępstw sąd może wymierzyć jedną karę. Jest to rozwiązanie korzystne dla skazanego. Odbywa on bowiem w takiej sytuacji jedną karę a nie kilka. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kary podlegają łączeniu.

Karę łączną można wymierzyć tylko w sytuacji wskazanej przez przepisy kodeksu karnego. Nie można stosować tej instytucji według uznania sądu.

Jeśli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.
Tyle stanowi definicja, zawarta w art. 85 kodeksu karnego. Co jednak z niej wynika?

Otóż sprawca musi popełnić więcej niż jedno przestępstwo. Sąd nie będzie wymierzał kary łącznej w wypadku gdy sprawca jednym czynem naruszył kilka norm prawnych. W tym wypadku chodzi o dwa lub więcej zachowania sprawcy naruszające kilka lub ten sam przepis prawa karnego. Z taka sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy sprawca dokonuje kradzieży w miesiącu maju, rozboju w miesiącu lipcu a wymuszenia w październiku.

Zobacz: Kara łączna - zmiany w kodeksie karnym

Wszystkie czyny sprawca musi popełnić przed zapadnięciem pierwszego wyroku skazującego, chociażby był on nieprawomocny. Wyrok nieprawomocny to wyrok zapadły w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji.

W przedstawionym powyżej przykładzie pierwszy wyrok skazujący może zapaść najwcześniej w listopadzie. Tylko w takiej sytuacji sąd będzie mógł orzec karę łączną za trzy przestępstwa.

Nie trzeba chyba tłumaczyć jakie to są kary tego rodzaju. Trzeba jednak wiedzieć jakie kary podlegają łączeniu. Grzywnę można łączyć tylko z grzywną. Ograniczenie wolności zarówno z ograniczeniem wolności jak i z pozbawieniem wolności. Pozbawienie wolności z ograniczeniem wolności, z 25 latami pozbawienia wolności oraz z dożywotnim pozbawieniem wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Kodeks jako podstawę kary łącznej nakazuje brać kary wymierzone z osobna. Kodeks karny natomiast precyzuje, jakie są zasady łączeni poszczególnych kar. Przy wymierzaniu kary łącznej sąd nie bierze pod uwagę szkodliwości społecznej poszczególnych czynów. Uwzględniły ją bowiem sądy wydające kary „cząstkowe”.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sprawca musi popełnić wszystkie czyny przed zapadnięciem pierwszego wyroku skazującego.
Sprawca musi popełnić wszystkie czyny przed zapadnięciem pierwszego wyroku skazującego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK