| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Co grozi za oszustwo na aukcji internetowej?

Co grozi za oszustwo na aukcji internetowej?

Obok naruszania praw autorskich czy propagowania zakazanych treści, jednym z bardzo powszechnych przestępstw internetowych jest oszustwo na aukcjach internetowych. Jak działają oszuści aukcyjni? Jaka kara grozi za takie oszustwo?

Niewywiązywanie się z zobowiązań, jakie wynikają z zawarcia umowy sprzedaży w Internecie to bardzo powszechne przestępstwo. Technika działania jest niezwykle prosta i nie wymaga od oszusta szczególnych umiejętności. Oszust wystawia towar na sprzedaż, prowadzi aukcję, pobiera określoną kwotę, a przedmiot aukcji nigdy nie dociera do jego nabywcy, ewentualnie dociera, lecz jest zupełnie niezgodny z opisem zawartym w aukcji.

Czasem zdarza się i tak, że oszust przeprowadza kilka bądź kilkanaście zwykłych transakcji, niekoniecznie opiewających na bardzo duże sumy, by zdobyć dobrą opinię wśród klientów, aby później dokonać większego oszustwa.

Phishing jest bardzo popularną metodą służącą do wyłudzania danych, uzyskania interesującej informacji, która na ogół ma charakter poufny (np. numer konta, karty kredytowej, loginu lub hasła do konta bankowego). W ten sposób oszuści aukcyjni przechwytują tożsamość sprzedawców, którzy mają już wyrobioną pozytywną opinię, zmieniają hasła i wystawiają towary po atrakcyjnych cenach, otrzymują przelewy i znikają.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć, czy kupując produkty za pomocą Internetu nie trafimy na oszusta. Dlatego warto pamiętać, że w razie takiej sytuacji, należy niezwłocznie zawiadomić Policję. Warto przedstawić jej wszelkie dokumenty (potwierdzenie zapłaty, e-maile, itp.), które pozwolą odnaleźć oszusta.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Oszustwo jest przestępstwem uregulowane w art. 286 kodeksu karnego). Zgodnie z jego treścią, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inna osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą:
1. wprowadzenia w błąd;
2. wyzyskania błędu;
3. niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania;
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

W przypadku o mniejszej wadze, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK