REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

Natalia Teper
Adwokat amerykański
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.

REKLAMA

REKLAMA

ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) jest głównym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jego kluczową rolą jest promowanie bezpieczeństwa narodowego oraz porządku publicznego poprzez cywilno-karne wzmacnianie praw federalnych regulujących sprawy kontroli granicznej, ceł, handlu oraz imigracji. Mówiąc prościej ICE tropi nielegalnych imigrantów na terytorium USA, pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy próbują przemycać dobra lub trudnią się kontrabandą.

"Moja znajoma została zatrzymana przez urzędnika imigracyjnego, co może jej grozić?"

REKLAMA

Urząd Imigracyjny i Celny (ICE)

REKLAMA

Odpowiadając na Pani pytanie, wychodzę z założenia, że Pani znajoma została zatrzymana przez pracownika ICE* (Urząd Imigracyjny i Celny). Jeżeli tak się stało to prawdopodobnie zostanie ona zabrana do lokalnego biura ICE, gdzie zostaną jej pobrane odciski palców oraz zweryfikowany jej status prawny (jako imigrant) oraz przeszłość kryminalna. W zależności od wyniku tej weryfikacji Pani znajoma może być zatrzymana do czasu rozpoczęcia przesłuchania sądowego bądź wypuszczona na wolność. W tym drugim przypadku możliwe też jest zastosowanie monitoringu elektronicznego. Inną możliwością jest nałożenie kaucji, która z reguły musi być zapłacona w całości. Jeżeli Urząd Emigracyjny podejrzewa osobę o mataczenie bądź pojawią się sprzeczne odpowiedzi w toku przesłuchania, jest bardziej prawdopodobne, że danej osobie nie zostanie przyznane prawo do wyjścia za kaucją.

Jeżeli Pani przyjaciółka zostanie umieszczona w areszcie imigracyjnym przed rozpoczęciem procedury deportacyjnej, jest wysoce prawdopodobne, że będzie to Imigracyjne Centrum Detencyjne. Jeśli próbuje ją Pani znaleźć, może się Pani posłużyć narzędziem lokalizacji zatrzymanych dostępnym na stronie internetowej ICE (https://locator.ice.gov/odls/homePage.do). Jeśli Pani przyjaciółka została oficjalnie zatrzymana to narzędzie pozwoli Pani ją zlokalizować. Inną możliwością jest zadzwonienie do lokalnego biura Imigracyjnego i Celnego.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia zatrzymanych

REKLAMA

Większość zatrzymanych jest uprawniona do otrzymywania wizyt we wszystkich jednostkach ICE. Jeśli zdecyduje się Pani na odwiedziny znajomej w centrum detencyjnym wskazane jest uprzednie zatelefonowanie do centrum, by upewnić się jakie są ewentualne restrykcje dla wizytujących i jakie produkty można przynieść odwiedzanej. Z reguły nie akceptuje się produktów żywnościowych jak i nawet niektórych książek.

Proszę wziąć pod uwagę, że Pani znajoma może znajdować się w ośrodku w innym stanie, daleko od rodziny i znajomych. Również jako „obca” Pani znajoma nie ma tej samej konstytucyjnej ochrony, jaką posiadają obywatele Stanów Zjednoczonych, więc kłótnie o to, że jej konstytucyjne prawa zostały naruszone przenosząc ją z Nowego Jorku do Teksasu nie będą miały sensu. Jednakże Pani znajoma ma prawo do prywatności oraz porady prawnej. ICE musi również poinformować jej krewnych najszybciej jak to możliwie o jej zatrzymaniu, aby mieli oni możliwość zaaranżować spotkanie bądź znalezienie reprezentanta prawnego, zanim zaczną się przesłuchania sądowe.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Kiedy ICE jest w toku przygotowań do deportacji zatrzymanego, podczas czynności przygotowawczych do usunięcia z kraju konieczne jest wystosowanie formularza I-862, czyli wezwania do stawienia się na przesłuchanie (Notice to Appear, NTA). Wezwanie powinno zawierać: zarzuty na podstawie których została podjęta decyzja o deportacji, datę przesłuchania sądowego oraz informację o prawie zatrzymanego do kompetentnego tłumaczenia, reprezentacji prawnej oraz sprawiedliwego postępowania sądowego.

Obrońca

Pańska znajoma powinna się poważnie zastanowić nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego do reprezentowania jej osoby. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw. Pańska przyjaciółka może być inteligentną osobą, ale prawdopodobnie nie zna prawa imigracyjnego i nie ma potrzebnego doświadczenia. Jeśli pojawi się w sądzie „pro se” (reprezentując samą siebie), będzie to działać na jej ogromną niekorzyść!

Niektórzy ludzie, próbując zaoszczędzić pieniądze, decydują się na reprezentowanie samych siebie, myśląc, że w przypadku przegrania sprawy mogą zatrudnić prawnika i złożyć apelację. Większość z tych ludzi w istocie przegrywa i w konsekwencji wydaje o wiele więcej pieniędzy, gdyż prawnik ma dużo więcej pracy. Osoby, które stawiły się już na rozprawę sądową mają założoną kartotekę sądową. Na kartotekę składają się transkrypt z przesłuchań oraz dowody rzeczowe, w tym kopie aplikacji złożonych w imieniu zatrzymanego. Imigracyjna Rada Apelacyjna (BIA) widzi tylko wydrukowany protokół, decyzje imigracyjnego sędziego oraz streszczenie pozwu sądowego prawnika. BIA nie wezwie żadnych nowych świadków, tak więc Pańska znajoma nie będzie miała drugiej szansy na przedstawienie swojego stanowiska! Nawet jeśli sprawa trafi do Sądu Federalnego, sąd ponownie oprze swą decyzje na podstawie akt z poprzednich przesłuchań.

Pani znajoma nie jest uprawniona do obrońcy z urzędu, ale dostanie listę lokalnych prawników lub przedstawicieli sądowych podczas pierwszego przesłuchania. Prawnik może udzielić Pani znajomej porady prawnej i tym samym zdeterminować najkorzystniejszy przebieg rozprawy. W zależności od przeszłości kryminalnej i imigracyjnej, nienagannej postawy moralnej oraz tego, czy zatrzymana ma krewnych posiadających obywatelstwo amerykańskie, mogą być wobec niej zastosowane okoliczności łagodzące. Są one jednak w pełni zależne od decyzji i woli sądu.

Proszę powiedzieć znajomej, aby uspokoiła nerwy i nie panikowała. To właśnie panika powoduje, że ludzie popełniają błędy, takie jak podanie ICE nieprawdziwych informacji. Pani znajoma powinna wiedzieć, że pozostanie w Stanach po upływie ważności wizy (overstay) nie jest przestępstwem i procedury deportacyjne są postępowaniem cywilnym. Jeśli jest ona oskarżona o naruszenia prawa imigracyjnego, najgorszą z możliwych możliwości jest odesłanie jej do kraju rodzinnego, oczywiście wychodząc z założenia, że nie mogą być wobec niej zastosowane żadne okoliczności łagodzące oraz wszystkie środki odwoławcze zostały wyczerpane.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

DISCLAIMER: Informacje podane służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. Zastrzegam że chociaż podjęłam wszelkie starania aby informacje były prawidłowe i pełne, jednak informacje znalezione na stronie internetowej nigdy nie zastąpią rozmowy z radcą prawnym (adwokatem).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja: Szkoła musi gromadzić zaświadczenia o niekaralności rodziców [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Pytania wynikają z opisanych w artykule przepisów i dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

REKLAMA

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

Sąd: Wzór pisma w sprawie wyroku, o którym nie wiedziałeś. Jak odzyskać od komornika pieniądze

To wciąż częsta sytuacja. Zapadł przeciwko Tobie wyrok nakazowy e-sądu z Lublina. Nie wiedziałeś, że pozwano Cię za jakąś przeoczoną płatność za telefon czy kablówkę. Komornik wszedł na konto. Co wtedy zrobić? Trzeba złożyć pismo w sądzie informujące, że nie otrzymałaś żadnej informacji o wyroku przeciwko Tobie. Jest krótki termin - 7 dni.

Zakaz palenia w oknach, na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa wciąż powraca. Wzorem będą regulacje litewskie?

Zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa powraca w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem będą regulacje litewskie? Palenie papierosów w miejscach publicznych wciąż budzi emocje. Resort nie jest jednak chętny do podjęcia radykalnej decyzji.

1000 zł zasiłek losowy dla dzieci + do 2000 zł dla niepełnosprawnych + do 8000 zł z pomocy społecznej + 2000 zł zasiłku powodziowego

Dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w Polsce, są dostępne różne formy pomocy, w tym finansowe. O pomoc mogą starać się rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

REKLAMA

Sejm: MOPS otrzyma zaświadczenia dla zasiłków pielęgnacyjnego (215,84 zł) i rodzinnego. I sam załatwi sprawę przedłużenia świadczenia

W MOPS nie trzeba będzie składać wniosków o przedłużenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Zniknie też problem orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16-ego roku życia. Po osiągnięciu 17. roku życia definitywnie wygasają. Nawet jak 16-latek złożył wniosek o przedłużenie w odpowiednim terminie. Musi wystąpić o nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Czekając na nie traci prawa do ulg i świadczeń. Najczęściej przez kilka miesięcy. W Sejmie pojawił się pomysł rozwiązania tego problemu. Jest on jednak nielogiczny, gdyż zakłada przedłużenie ważności orzeczeń, które już wygasły.  

Nie więcej niż 3 kody w orzeczeniu o niepełnosprawności. Co przysługuje? [Przykłady]

„Na co dzień borykam się z wieloma chorobami. Są to m.in. problemy neurologiczne, cukrzyca, choroby wzroku, a także dolegliwości związane z poruszaniem się. Czy wszystkie te choroby zostaną wymienione w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności?” – pyta Czytelnik. Otóż zgodnie z przepisami w orzeczeniu znajdą się maksymalnie trzy przyczyny niepełnosprawności.

REKLAMA