| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie obowiązki ma skazany wobec kuratora?

Jakie obowiązki ma skazany wobec kuratora?

Skazany, który został oddany pod dozór kuratora , czy to z powodu przedterminowego zwolnienia czy z powodu wyroku karnego i orzeczonej kary pozbawienia wolności w zawieszeniu - obowiązany jest do przestrzegania obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

Skazany, którego oddano pod dozór powinien najpóźniej w terminie 7 dni od powzięcia wiadomości o tym fakcie, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonany.

Ponadto skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru i wykonywania nałożonych na niego obowiązków. Zawsze musi wpuścić do domu kuratora, informować o zmianie miejsca pracy, miejsca zamieszkania lub pobytu.

Zobacz: Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Kurator który po raz pierwszy idzie do podopiecznego - skazanego zawsze musi wypełnić blankiet sprawozdania z objęcia dozoru tzn. sprawozdanie to obejmuje szereg szczegółowych pytań odnośnie życia skazanego. Np. pojawiają się pytania o wykształcenie skazanego, rodzaj wykonywanej pracy, o członków rodziny z którymi wspólnie z zamieszkuje i o rodzaj zajęcia jakim się zajmują, poza tym wśród pytań znajdą się pytania , czy korzysta z pomocy społecznej , o sytuacje finansową rodziny, o stan zdrowia członków rodziny, o korzystanie z poradni specjalistycznych , poradni dot uzależnień, a także czy skazany był badany psychiatrycznie.

Szczegółowy formularz ma ok 4 strony tak więc skazany musi uzbroić się w cierpliwość.

Kurator ma prawo zawsze przyjść niezapowiedziany, ma prawo zasięgać opinii w środowisku sąsiedzkim, a także kontaktować się z dzielnicowym czy też innymi instytucjami w sprawie uzyskania informacji co do podopiecznego.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru.
Skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »