REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.

REKLAMA

REKLAMA

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Metody fizyczne

REKLAMA

Do metod fizycznych zalicza się metody optyczne polegające na ujawnianiu śladów za pomocą powiększających przyrządów optycznych bądź nawet gołym okiem w przypadku śladów dobrze widocznych.

Proszki

REKLAMA

Do metod fizycznych zalicza się również metody mechaniczne , które pozwalają na ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych . Proszki daktyloskopijne są substancjami chemicznymi osadzającymi się na substancji potowo-tłuszczowej znajdującej się na listewkach skórnych tworzących linie papilarne. Proszki powinny mieć właściwości powodujące ich przyklejanie się do pozostawionych śladów linii papilarnych, a nie do podłoża na którym je pozostawiono.

Aby ujawnić , a następnie zabezpieczyć ślad linii papilarnych proszek winien zostać naniesiony w miejscu wytypowanym wzrokowo jako prawdopodobne miejsce pozostawienia takich śladów. Jeśli proszek jest sypki powinien zostać naniesiony za pomocą pędzla z miękkiego włosia, w przypadku proszków lekkich na podłoża o gładkiej powierzchni używa się pędzli z włókna szklanego, natomiast do śladów na dużych powierzchniach używa się pędzla magnetycznego służącego do nanoszenia tzw. proszków ferromagnetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zachodzi konieczność sprawdzenia dużej powierzchni wykorzystuje się pulweryzator (rozpylacz) umożliwiający szybkie rozproszenie niewielkiej ilości proszku. W przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia przez sprawcę śladów linii papilarnych na powierzchniach wielobarwnych stosowane są proszki fluorescencyjne. Wykazują one fluorescencję widzianą, podczas wzbudzania promieniami ultrafioletowymi. Ujawnione ślady fotografuje się następnie za pomocą filtru pochłaniającego promienie ultrafioletowe i zwykłego materiału negatywowego.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Do najczęściej stosowanych proszków daktyloskopijnych należy argentorat umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych np. na szkle , proszki ferromagnetyczne umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych na podłożach nieżelaznych . Do ujawniania śladów linni papilarnych na skórze ludzkiej służy proszek zwany derfarmerem

Jod

Do innych metod również fizycznych umożliwiających ujawnienie śladów linii papilarnych jest stosowanie pary jodu. Wykorzystuje się tutaj właściwość jodu do parowania już w temperaturze pokojowej. Dzięki temu jest możliwość ujawnienia śladów na papierach, ścianach malowanych farbami klejowymi, na klejonych fragmentach kopert .Pary jodu nanoszone są za pomocą rozpylacza albo przez umieszczenie podłoża na którym mogą znajdować się ślady wewnątrz zamkniętego naczynia wypełnionego parami jodu.

Metody chemiczne

Poza metodami fizycznymi przy ujawnianiu śladów linii papilarnych wykorzystuje się również metody chemiczne, które stosowane są w przypadku śladów starych, których substancja potowo-tłuszczowa utraciła lepkość i nie ma możliwości ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych.

Do metod chemicznych ujawnienia śladów wykorzystuje się

  • roztwór ninhydryny,
  • kleje cyjanoakrylowe,
  • roztwór azotanu srebra,
  • benzydynę z wodą utlenioną.

REKLAMA

Przy pomocy ninhydryny zabezpiecza się m.in. ślady linii papilarnych na papierze , który uprzednio naświetla się promieniami ultrafioletowymi. Następnie papier zanurza się na kilkanaście minut w roztworze, ewentualnie ninhydrynę nanosi się na papier za pomocą wacika.

Metoda chemiczna przy wykorzystaniu par klejów cyjanoakrylowych polega na rozpyleniu par kleju, które osiadają następnie na śladach linii papilarnych , co powoduje reakcję z wilgocią zawartą w substancji potowo-tłuszczowej, oraz ujawnienie śladu w postaci zaschniętej szarej substancji odpornej na ścieranie.

W taki sposób ujawnione ślady należy następnie sfotografować. Możliwe jest również podjęcie próby przeniesienia śladu na folię daktyloskopijną po uprzednim zastosowaniu proszków daktyloskopijnych.

Przy pomocy azotanu srebra również ujawnia się ślady linii papilarnych na papierze. Azotan srebra naniesiony na papier w miejscach pozostawienia śladów linii papilarnych wchodzi w reakcję ze składnikami substancji potowo-tłuszczowej, następnie ślady ujawnia się za pomocą wyzwalacza fotograficznego. Podobnie jak przy wykorzystaniu innych metod chemicznych ujawnione w ten sposób ślady należy sfotografować.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Roztwór alkoholowy benzydyny z wodą utlenioną stosowany jest do skontrastowania słabo widocznych krwawych śladów linii papilarnych.Roztwór nanoszony jest za pomocą pędzelka lub rozpylacza co powoduje zabarwienie śladów na kolor ciemnobrunatny. Gdy ślady się ujawnią również należy je sfotografować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA: w sądach spory o odmowę przyznania „starego” świadczenia pielęgnacyjnego 2988 zł. Rodzice nie chcą "nowego" świadczenia

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje "nowe" świadczenie pielęgnacyjne. Ale wciąż można otrzymać "stare". W praktyce nie jest to proste

Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

REKLAMA

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

REKLAMA

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA