| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Metody chemiczne

Poza metodami fizycznymi przy ujawnianiu śladów linii papilarnych wykorzystuje się również metody chemiczne, które stosowane są w przypadku śladów starych, których substancja potowo-tłuszczowa utraciła lepkość i nie ma możliwości ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych.

Do metod chemicznych ujawnienia śladów wykorzystuje się

  • roztwór ninhydryny,
  • kleje cyjanoakrylowe,
  • roztwór azotanu srebra,
  • benzydynę z wodą utlenioną.

Przy pomocy ninhydryny zabezpiecza się m.in. ślady linii papilarnych na papierze , który uprzednio naświetla się promieniami ultrafioletowymi. Następnie papier zanurza się na kilkanaście minut w roztworze, ewentualnie ninhydrynę nanosi się na papier za pomocą wacika.

Metoda chemiczna przy wykorzystaniu par klejów cyjanoakrylowych polega na rozpyleniu par kleju, które osiadają następnie na śladach linii papilarnych , co powoduje reakcję z wilgocią zawartą w substancji potowo-tłuszczowej, oraz ujawnienie śladu w postaci zaschniętej szarej substancji odpornej na ścieranie.

W taki sposób ujawnione ślady należy następnie sfotografować. Możliwe jest również podjęcie próby przeniesienia śladu na folię daktyloskopijną po uprzednim zastosowaniu proszków daktyloskopijnych.

Przy pomocy azotanu srebra również ujawnia się ślady linii papilarnych na papierze. Azotan srebra naniesiony na papier w miejscach pozostawienia śladów linii papilarnych wchodzi w reakcję ze składnikami substancji potowo-tłuszczowej, następnie ślady ujawnia się za pomocą wyzwalacza fotograficznego. Podobnie jak przy wykorzystaniu innych metod chemicznych ujawnione w ten sposób ślady należy sfotografować.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Roztwór alkoholowy benzydyny z wodą utlenioną stosowany jest do skontrastowania słabo widocznych krwawych śladów linii papilarnych.Roztwór nanoszony jest za pomocą pędzelka lub rozpylacza co powoduje zabarwienie śladów na kolor ciemnobrunatny. Gdy ślady się ujawnią również należy je sfotografować.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK