| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

W pierwszym rzędzie należy wyjaśnić pojęcie „stanu nietrzeźwości”. Według art. 115 § 16 Kodeksu karnego (k.k.) stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w granicach od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ to stan „po użyciu alkoholu” (w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Zgodnie z art. 335 § 1 k.p.k. prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzania rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Art. 178a k.k. za czyn w nim stypizowany przewiduje sankcję karną w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto zgodnie z art. 42 § 2 k.k. sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości.

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Zobacz serwis: Więziennictwo

Zaproponowana przez prokuratora kara mieści się zatem w granicach prawa. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, że w praktyce prokuratura bardzo często żąda kar nadmiernie surowych. Wydaje się, że również i w tym przypadku kara jest surowa, w szczególności gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu tylko nieznacznie przekracza stan, który sankcjonuje przestępstwo (0,25 mg w 1 dm³ lub poniżej to wykroczenie – art. 87 kodeksu wykroczeń) oraz biorąc pod uwagę fakt, że oskarżony nie był wcześniej karany sądownie. Oznacza to, że na rozprawie (po wniesieniu aktu oskarżenia) kara wymierzona przez sąd mogłaby być łagodniejsza. W tak ukształtowanym stanie faktycznym uzasadnionym wydaje się orzeczenie kary ograniczenia wolności lub nawet kary grzywny (jako kary samoistnej) oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Brak zgody oskarżonego na propozycję prokuratora (co do wymiaru kary) nie stanowi okoliczności obciążającej i nie może pogorszyć jego sytuacji procesowej. W takiej sprawie, najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnego obrońcy (adwokata), który będzie dbał o interes swojego klienta.

Aktualizacja: 12.07.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.
Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Eksperci Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem Infor.pl »