| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

W pierwszym rzędzie należy wyjaśnić pojęcie „stanu nietrzeźwości”. Według art. 115 § 16 Kodeksu karnego (k.k.) stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w granicach od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ to stan „po użyciu alkoholu” (w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Zgodnie z art. 335 § 1 k.p.k. prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzania rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Art. 178a k.k. za czyn w nim stypizowany przewiduje sankcję karną w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto zgodnie z art. 42 § 2 k.k. sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości.

109,00 złApelacja karne Zaskarżanie na korzyść i niekorzyść

Zobacz serwis: Więziennictwo

Zaproponowana przez prokuratora kara mieści się zatem w granicach prawa. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, że w praktyce prokuratura bardzo często żąda kar nadmiernie surowych. Wydaje się, że również i w tym przypadku kara jest surowa, w szczególności gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu tylko nieznacznie przekracza stan, który sankcjonuje przestępstwo (0,25 mg w 1 dm³ lub poniżej to wykroczenie – art. 87 kodeksu wykroczeń) oraz biorąc pod uwagę fakt, że oskarżony nie był wcześniej karany sądownie. Oznacza to, że na rozprawie (po wniesieniu aktu oskarżenia) kara wymierzona przez sąd mogłaby być łagodniejsza. W tak ukształtowanym stanie faktycznym uzasadnionym wydaje się orzeczenie kary ograniczenia wolności lub nawet kary grzywny (jako kary samoistnej) oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Brak zgody oskarżonego na propozycję prokuratora (co do wymiaru kary) nie stanowi okoliczności obciążającej i nie może pogorszyć jego sytuacji procesowej. W takiej sprawie, najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnego obrońcy (adwokata), który będzie dbał o interes swojego klienta.

Aktualizacja: 12.07.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.
Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-09-02 17:30 Zgłoś

Moja siostra miała sprawę bardzo podobną do twojej. Jednak od razu poprosiła o pomoc adwokata, który już nie raz pomagał komuś z rodziny. Lepiej samemu zadbać o dobrego adwokata, a nie liczyć na szcęście. Mecenas W. Chróścielewski bardzo konkretnie podszedł do sprawy i widać było, że miał do niej indywidualne podejście. Bez jego pomocy siostra by pewnie straciła prawko...

avatar

2013-09-01 16:22 Zgłoś

BIEŻĄCA POZYCJA SKOPIUJ LINK: fw.pl/lokazlizacja SKUTECZNOŚĆ 100% ZNAJDZIESZ KAŻDEGO

avatar

2013-08-02 17:38 Zgłoś

To ja musiałem udowadniać przed sądem, a nie mnie próbowano udowodnić, że mając kłopot ze zdrowiem po "spożyciu" w czasie pobytu w szpitalu nie miało to związku z wcześniejszym prowadzeniem auta. W efekcie przed sądem zostałem nazwany kłamcą, 40-letni prokurator (niedoszły chłopak, 17 letniej siostry mojej żony, którego odrzuciła, wg niej "za stary)- był moim oskarżycielem ;), adwokat z "urzędu" pocieszał, ze nie badzie tak źle, przecież mogę się po połowie ewentualnej kary ubiegać o jej dalsze umorzenie (przy ilości promili kwalifikujących to jako przestępstwo). W efekcie odebrano mi wszystkie kategorie prawa jazdy na 3 lata, wpisano do rejestru ... od dwóch lat nie mam jak pracować bez posiadania uprawnień, z wpisem jako "przestępca" i bez możliwości dojazdu z "zabitej deskami wioski" jakimkolwiek innym środkiem transportu. A "znajomość" prawa przez adwokata z urzędu, pogrążyła mnie (o czym dowiedziałem się od innych radców prawnych), dodatkowo wprowadził mnie w błąd, co do możliwości umorzenia po połowie kary. Radca powiedział otwarcie, abym nie brał tego prawnika i mu nie płacił, bo nie wie co mówi. "Zabójca" ma prawo ubiegać się o umorzenie, ale nie ja. Teraz wiem jaki byłem głupi, zwłaszcza wierząc w wymiar "sprawiedliwości", chciałem uczciwie (bo niby co ma pobyt w szpitalu przy problemie ze zdrowiem "po spożyciu" z wcześniejszą jazdą autem na trzeźwo ... okazało się że w PL ma), to mam za swoje, a wystarczyło mieś świadka. Uprawnienia wyrobię ponownie, ale już nie w PL, szkoda kasy na kolejnych "rzetelnych" egzaminatorów i ich widzimisię. Zresztą może warto na stałe wyjechać z rodziną z PL i zacząć żyć normalnie.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem Infor.pl »