| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

W pierwszym rzędzie należy wyjaśnić pojęcie „stanu nietrzeźwości”. Według art. 115 § 16 Kodeksu karnego (k.k.) stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w granicach od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ to stan „po użyciu alkoholu” (w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Zgodnie z art. 335 § 1 k.p.k. prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzania rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Art. 178a k.k. za czyn w nim stypizowany przewiduje sankcję karną w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto zgodnie z art. 42 § 2 k.k. sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości.

109,00 złApelacja karne Zaskarżanie na korzyść i niekorzyść

Zobacz serwis: Więziennictwo

Zaproponowana przez prokuratora kara mieści się zatem w granicach prawa. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, że w praktyce prokuratura bardzo często żąda kar nadmiernie surowych. Wydaje się, że również i w tym przypadku kara jest surowa, w szczególności gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu tylko nieznacznie przekracza stan, który sankcjonuje przestępstwo (0,25 mg w 1 dm³ lub poniżej to wykroczenie – art. 87 kodeksu wykroczeń) oraz biorąc pod uwagę fakt, że oskarżony nie był wcześniej karany sądownie. Oznacza to, że na rozprawie (po wniesieniu aktu oskarżenia) kara wymierzona przez sąd mogłaby być łagodniejsza. W tak ukształtowanym stanie faktycznym uzasadnionym wydaje się orzeczenie kary ograniczenia wolności lub nawet kary grzywny (jako kary samoistnej) oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Brak zgody oskarżonego na propozycję prokuratora (co do wymiaru kary) nie stanowi okoliczności obciążającej i nie może pogorszyć jego sytuacji procesowej. W takiej sprawie, najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnego obrońcy (adwokata), który będzie dbał o interes swojego klienta.

Aktualizacja: 12.07.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.
Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-09-02 17:30 Zgłoś

Moja siostra miała sprawę bardzo podobną do twojej. Jednak od razu poprosiła o pomoc adwokata, który już nie raz pomagał komuś z rodziny. Lepiej samemu zadbać o dobrego adwokata, a nie liczyć na szcęście. Mecenas W. Chróścielewski bardzo konkretnie podszedł do sprawy i widać było, że miał do niej indywidualne podejście. Bez jego pomocy siostra by pewnie straciła prawko...

avatar

2013-09-01 16:22 Zgłoś

BIEŻĄCA POZYCJA SKOPIUJ LINK: fw.pl/lokazlizacja SKUTECZNOŚĆ 100% ZNAJDZIESZ KAŻDEGO

avatar

2013-08-02 17:38 Zgłoś

To ja musiałem udowadniać przed sądem, a nie mnie próbowano udowodnić, że mając kłopot ze zdrowiem po "spożyciu" w czasie pobytu w szpitalu nie miało to związku z wcześniejszym prowadzeniem auta. W efekcie przed sądem zostałem nazwany kłamcą, 40-letni prokurator (niedoszły chłopak, 17 letniej siostry mojej żony, którego odrzuciła, wg niej "za stary)- był moim oskarżycielem ;), adwokat z "urzędu" pocieszał, ze nie badzie tak źle, przecież mogę się po połowie ewentualnej kary ubiegać o jej dalsze umorzenie (przy ilości promili kwalifikujących to jako przestępstwo). W efekcie odebrano mi wszystkie kategorie prawa jazdy na 3 lata, wpisano do rejestru ... od dwóch lat nie mam jak pracować bez posiadania uprawnień, z wpisem jako "przestępca" i bez możliwości dojazdu z "zabitej deskami wioski" jakimkolwiek innym środkiem transportu. A "znajomość" prawa przez adwokata z urzędu, pogrążyła mnie (o czym dowiedziałem się od innych radców prawnych), dodatkowo wprowadził mnie w błąd, co do możliwości umorzenia po połowie kary. Radca powiedział otwarcie, abym nie brał tego prawnika i mu nie płacił, bo nie wie co mówi. "Zabójca" ma prawo ubiegać się o umorzenie, ale nie ja. Teraz wiem jaki byłem głupi, zwłaszcza wierząc w wymiar "sprawiedliwości", chciałem uczciwie (bo niby co ma pobyt w szpitalu przy problemie ze zdrowiem "po spożyciu" z wcześniejszą jazdą autem na trzeźwo ... okazało się że w PL ma), to mam za swoje, a wystarczyło mieś świadka. Uprawnienia wyrobię ponownie, ale już nie w PL, szkoda kasy na kolejnych "rzetelnych" egzaminatorów i ich widzimisię. Zresztą może warto na stałe wyjechać z rodziną z PL i zacząć żyć normalnie.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »