| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Jak przebiega przeszukanie?

Jak przebiega przeszukanie?

W celu zapobiegania, wykrywania i rozpoznawania przestępstw Policja ma prawo między innymi do przeszukiwania osób i pomieszczeń. Uprawnienia takie wynikają z treści art. 15 ust. 1 Ustawy o Policji. Ponieważ czynność ta zdecydowanie wkracza w podstawowe prawa i wolności osobiste obywateli a jednocześnie jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, wymaga ona precyzyjnego omówienia.

Zatrzymane przedmioty, które stały się zbędne dla postępowania po ich wykorzystaniu zwraca się uprawnionej osobie. W taki sam sposób postępuje się w przypadku nie wydania w ciągu 7 dni od czynności postanowienia o zatwierdzeniu przeszukania. Rzeczy, których posiadanie jest zabronione (broń, amunicję, narkotyki, materiały wybuchowe i radioaktywne, substancje trujące, etc) przekazuje się do właściwych urzędów lub instytucji.

Przeszukania w porze nocnej (w godz. 22:00-6:00) w miejscach zamieszkiwanych (np. mieszkanie, wynajęty pokój, stancja) można dokonać wyłącznie w nie cierpiących zwłoki przypadkach. Pomieszczenia dostępne dla nieograniczonej liczby osób (hotele, schroniska, noclegownie) lub służące do przechowywania przedmiotów (np. przechowalnia bagażu na dworcach) można przeszukiwać również w porze nocnej. 

Przeszukanie rozpoczęte przed 22:00 można kontynuować pomimo nastania pory nocnej

Na postanowienie dotyczące przeszukania służy zażalenie, które wnosi się do właściwego miejscowo prokuratora nadrzędnego za pośrednictwem prokuratora, który wydał bądź zatwierdził postanowienie o przeszukaniu. Zażalenie przysługuje osobom, których prawa zostały naruszone.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »