| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Jak przebiega przeszukanie?

Jak przebiega przeszukanie?

W celu zapobiegania, wykrywania i rozpoznawania przestępstw Policja ma prawo między innymi do przeszukiwania osób i pomieszczeń. Uprawnienia takie wynikają z treści art. 15 ust. 1 Ustawy o Policji. Ponieważ czynność ta zdecydowanie wkracza w podstawowe prawa i wolności osobiste obywateli a jednocześnie jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, wymaga ona precyzyjnego omówienia.

Zatrzymane przedmioty, które stały się zbędne dla postępowania po ich wykorzystaniu zwraca się uprawnionej osobie. W taki sam sposób postępuje się w przypadku nie wydania w ciągu 7 dni od czynności postanowienia o zatwierdzeniu przeszukania. Rzeczy, których posiadanie jest zabronione (broń, amunicję, narkotyki, materiały wybuchowe i radioaktywne, substancje trujące, etc) przekazuje się do właściwych urzędów lub instytucji.

Przeszukania w porze nocnej (w godz. 22:00-6:00) w miejscach zamieszkiwanych (np. mieszkanie, wynajęty pokój, stancja) można dokonać wyłącznie w nie cierpiących zwłoki przypadkach. Pomieszczenia dostępne dla nieograniczonej liczby osób (hotele, schroniska, noclegownie) lub służące do przechowywania przedmiotów (np. przechowalnia bagażu na dworcach) można przeszukiwać również w porze nocnej. 

Przeszukanie rozpoczęte przed 22:00 można kontynuować pomimo nastania pory nocnej

Na postanowienie dotyczące przeszukania służy zażalenie, które wnosi się do właściwego miejscowo prokuratora nadrzędnego za pośrednictwem prokuratora, który wydał bądź zatwierdził postanowienie o przeszukaniu. Zażalenie przysługuje osobom, których prawa zostały naruszone.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK