| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Spadek jakości przeprowadzanych szkoleń w Policji

Spadek jakości przeprowadzanych szkoleń w Policji

Brak funduszy w polskiej policji powoduje, że skracane bądź też zupełnie odwoływane są kursy dla policjantów. Oznacza to, nie tylko, że kandydat na policjanta będzie gorzej przygotowany do odpowiedniego pełnienia swojej służby. To także pytanie czy wydatki poniesione przed rokiem na nowe motocykle i psy policyjne nie okazały się bezcelowe?

Aby zostać policjantem należy pomyślnie przejść postępowanie kwalifikacyjne. Do podstawowych wymogów należą:
• obywatelstwo polskie,
• nieskazitelna postawa moralna i patriotyczna,
• posiadanie pełni praw publicznych,
• niekaralność.

Postępowanie kwalifikacyjne jest wieloetapowe, w trakcie którego sprawdzane są zdolności fizyczne i psychiczne kandydata.

Kandydaci, którzy zostaną przyjęci do służby są kierowani na przeszkolenie podstawowe. Szkolenie takie jest obowiązkowe. Jego celem jest przygotowanie nowo przyjętego policjanta do realizacji zadań w służbie prewencyjnej i kryminalnej na podstawowych stanowiskach.

W Polsce szkolenia podstawowe, i tak jedne z najkrótszych w Europie, trwają około 7 miesięcy. Nowo przyjęty policjant poznaje na nim techniki samoobrony, taktyki oddziałów zwartych, posługiwanie się bronią, pierwszą pomoc czy też zdobywa wiedzę z zakresu prawa.

Szkolenia specjalistyczne przeznaczone są dla policjantów w czynnej służbie, którzy przewidziani są do mianowania na stanowiska wymagające kwalifikacji specjalistycznych. Do takich należeć mogą m.in. kursy na przewodników psów czy kierowców motocykli.

Zobacz: Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Z powodu braku funduszy kursy podstawowe zostają skracane mniej więcej o 1,5 miesiąca, co oznacza, około 200 godzin zajęć praktycznych mniej. Skutki? Okrojona wiedza, policjanci nie w pełni przeszkoleni. Nie mając innej możliwości, prywatnie, za własne pieniądze opłacają wykładowców, by z nimi ćwiczyć to, co odebrało im skrócone szkolenie.

Odwoływanie kursów specjalistycznych powoduje, że zakupione przed rokiem motocykle, które miały służyć patrolowaniu dróg ekspresowych i autostrad, stoją bezużyteczne. Nie odbywają się również szkolenia dla przewodników psów. Rodzi się więc pytanie. W jakim celu zakupione zostały specjalnie przeszkolone psy za 5, a nawet 10 tysięcy złotych?

MSWiA nie ma wystarczających środków finansowych. W Policji likwidowane są kolejne etaty. Policja tłumaczy, że szuka oszczędności. Pieniądze, w pierwszej kolejności, potrzebne są na normalną, codzienną pracę Policji – wypłatę pełnych wynagrodzeń czy paliwo do radiowozów.

Zobacz również serwis: Policja

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zostać policjantem należy pomyślnie przejść postępowanie kwalifikacyjne.
Aby zostać policjantem należy pomyślnie przejść postępowanie kwalifikacyjne.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK