REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Piórkowska
Jednym z ważniejszych kryteriów jest nieposzlakowana opinia.
Jednym z ważniejszych kryteriów jest nieposzlakowana opinia.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zainteresowane służbą w policji muszą spełniać ściśle określone warunki wynikające z art. 25 ustawy o Policji. Niektóre kryteria ze względu na swą ogólność bądź nieostrość mogą budzić wątpliwości, dlatego pomocne może okazać się ich objaśnienie.

Obywatelstwo polskie

REKLAMA

Uprawnionym do odbycia służby w policji jest tylko obywatel polski. Ustawa nie uwzględnia sytuacji osób o podwójnym obywatelstwie, jednak wykładnia art. 25 pozwala przyjąć, że osoba posiadająca podwójne obywatelstwo może przystąpić do procesu rekrutacyjnego.

Nieposzlakowana opinia

Przyszli funkcjonariusze muszą odznaczać się nieposzlakowaną opinią. Jest to pojęcie niedookreślone, które dopiero w ramach stosowania prawa nabiera właściwego znaczenia, albowiem zależne jest od konkretnych sytuacji, często niemożliwych do przewidzenia. Najogólniej mówiąc nieposzlakowana opinia ma charakter uniwersalny i nawiązuje do postępowania zgodnie z obowiązującymi w społeczeństwie zasadami i wartościami moralnymi oraz etyką zawodową. Nieposzlakowaną opinię kandydatów do służby w Policji oceniają komórki organizacyjne do spraw doboru.

Zobacz: Reforma emerytalna służb mundurowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekaralność

Ustawa o Policji nie wyjaśnia pojęcia karalności w rezultacie czego powstają liczne pytania, np. czy osoba ukarana mandatem może przystąpić do służby w Policji czy też musi odczekać 2 lata, kiedy to zgodnie z kodeksem wykroczeń ukaranie zostanie uznane za niebyłe. Według opinii Biura Prawnego Komendy Głównej Policji niekaralność powinna dotyczyć nie tylko braku przeszłości kryminalnej, ale również braku wykroczeń. W praktyce jednak kryterium to rozpatrywane jest indywidualnie w stosunku do każdego kandydata w postępowaniu sprawdzającym, które wykaże czy w danym przypadku wykroczenie będzie uwzględniane.

Korzystanie z pełni praw publicznych

Z pełni praw publicznych korzysta obywatel, o ile nie zostanie ich pozbawiony prawomocnym orzeczeniem sądowym. Ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności może nastąpić jedynie w sytuacjach ustanowionych w ustawie. Możliwość pozbawienia praw publicznych, obejmujących min. utratę czynnego i biernego prawa wyborczego, przewiduje np. art. 40 kodeksu karnego, w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Średnie wykształcenie

Ustawa nakłada na kandydatów obowiązek posiadania co najmniej średniego wykształcenia, przy czym zaliczenie egzaminu maturalnego nie stanowi warunku koniecznego do uzyskania wykształcenia na tym poziomie. Osoby nie spełniające omawianego kryterium, za zgodą komendanta wojewódzkiego Policji, mogą przystąpić do służb w oddziałach prewencji, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego wykażą szczególne predyspozycje do służby.

Zobacz również serwis: Policja

Zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych

Warunkiem wstąpienia w szeregi policji jest także zdolność do służb w formacjach uzbrojonych, ustalana przez komisje lekarskie. Dodatkowo mężczyźni ubiegający się o służbę powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli zaświadczenie o odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub przeniesieniu do rezerwy.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

REKLAMA

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

REKLAMA