reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Osoby zainteresowane służbą w policji muszą spełniać ściśle określone warunki wynikające z art. 25 ustawy o Policji. Niektóre kryteria ze względu na swą ogólność bądź nieostrość mogą budzić wątpliwości, dlatego pomocne może okazać się ich objaśnienie.

Uprawnionym do odbycia służby w policji jest tylko obywatel polski. Ustawa nie uwzględnia sytuacji osób o podwójnym obywatelstwie, jednak wykładnia art. 25 pozwala przyjąć, że osoba posiadająca podwójne obywatelstwo może przystąpić do procesu rekrutacyjnego.

Przyszli funkcjonariusze muszą odznaczać się nieposzlakowaną opinią. Jest to pojęcie niedookreślone, które dopiero w ramach stosowania prawa nabiera właściwego znaczenia, albowiem zależne jest od konkretnych sytuacji, często niemożliwych do przewidzenia. Najogólniej mówiąc nieposzlakowana opinia ma charakter uniwersalny i nawiązuje do postępowania zgodnie z obowiązującymi w społeczeństwie zasadami i wartościami moralnymi oraz etyką zawodową. Nieposzlakowaną opinię kandydatów do służby w Policji oceniają komórki organizacyjne do spraw doboru.

Zobacz: Reforma emerytalna służb mundurowych

Ustawa o Policji nie wyjaśnia pojęcia karalności w rezultacie czego powstają liczne pytania, np. czy osoba ukarana mandatem może przystąpić do służby w Policji czy też musi odczekać 2 lata, kiedy to zgodnie z kodeksem wykroczeń ukaranie zostanie uznane za niebyłe. Według opinii Biura Prawnego Komendy Głównej Policji niekaralność powinna dotyczyć nie tylko braku przeszłości kryminalnej, ale również braku wykroczeń. W praktyce jednak kryterium to rozpatrywane jest indywidualnie w stosunku do każdego kandydata w postępowaniu sprawdzającym, które wykaże czy w danym przypadku wykroczenie będzie uwzględniane.

Z pełni praw publicznych korzysta obywatel, o ile nie zostanie ich pozbawiony prawomocnym orzeczeniem sądowym. Ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności może nastąpić jedynie w sytuacjach ustanowionych w ustawie. Możliwość pozbawienia praw publicznych, obejmujących min. utratę czynnego i biernego prawa wyborczego, przewiduje np. art. 40 kodeksu karnego, w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Ustawa nakłada na kandydatów obowiązek posiadania co najmniej średniego wykształcenia, przy czym zaliczenie egzaminu maturalnego nie stanowi warunku koniecznego do uzyskania wykształcenia na tym poziomie. Osoby nie spełniające omawianego kryterium, za zgodą komendanta wojewódzkiego Policji, mogą przystąpić do służb w oddziałach prewencji, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego wykażą szczególne predyspozycje do służby.

Zobacz również serwis: Policja

Warunkiem wstąpienia w szeregi policji jest także zdolność do służb w formacjach uzbrojonych, ustalana przez komisje lekarskie. Dodatkowo mężczyźni ubiegający się o służbę powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli zaświadczenie o odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub przeniesieniu do rezerwy.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama