REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Marta Piórkowska
Jednym z ważniejszych kryteriów jest nieposzlakowana opinia.
Jednym z ważniejszych kryteriów jest nieposzlakowana opinia.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zainteresowane służbą w policji muszą spełniać ściśle określone warunki wynikające z art. 25 ustawy o Policji. Niektóre kryteria ze względu na swą ogólność bądź nieostrość mogą budzić wątpliwości, dlatego pomocne może okazać się ich objaśnienie.

Obywatelstwo polskie

REKLAMA

Uprawnionym do odbycia służby w policji jest tylko obywatel polski. Ustawa nie uwzględnia sytuacji osób o podwójnym obywatelstwie, jednak wykładnia art. 25 pozwala przyjąć, że osoba posiadająca podwójne obywatelstwo może przystąpić do procesu rekrutacyjnego.

Nieposzlakowana opinia

Przyszli funkcjonariusze muszą odznaczać się nieposzlakowaną opinią. Jest to pojęcie niedookreślone, które dopiero w ramach stosowania prawa nabiera właściwego znaczenia, albowiem zależne jest od konkretnych sytuacji, często niemożliwych do przewidzenia. Najogólniej mówiąc nieposzlakowana opinia ma charakter uniwersalny i nawiązuje do postępowania zgodnie z obowiązującymi w społeczeństwie zasadami i wartościami moralnymi oraz etyką zawodową. Nieposzlakowaną opinię kandydatów do służby w Policji oceniają komórki organizacyjne do spraw doboru.

Zobacz: Reforma emerytalna służb mundurowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekaralność

Ustawa o Policji nie wyjaśnia pojęcia karalności w rezultacie czego powstają liczne pytania, np. czy osoba ukarana mandatem może przystąpić do służby w Policji czy też musi odczekać 2 lata, kiedy to zgodnie z kodeksem wykroczeń ukaranie zostanie uznane za niebyłe. Według opinii Biura Prawnego Komendy Głównej Policji niekaralność powinna dotyczyć nie tylko braku przeszłości kryminalnej, ale również braku wykroczeń. W praktyce jednak kryterium to rozpatrywane jest indywidualnie w stosunku do każdego kandydata w postępowaniu sprawdzającym, które wykaże czy w danym przypadku wykroczenie będzie uwzględniane.

Korzystanie z pełni praw publicznych

Z pełni praw publicznych korzysta obywatel, o ile nie zostanie ich pozbawiony prawomocnym orzeczeniem sądowym. Ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności może nastąpić jedynie w sytuacjach ustanowionych w ustawie. Możliwość pozbawienia praw publicznych, obejmujących min. utratę czynnego i biernego prawa wyborczego, przewiduje np. art. 40 kodeksu karnego, w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Średnie wykształcenie

Ustawa nakłada na kandydatów obowiązek posiadania co najmniej średniego wykształcenia, przy czym zaliczenie egzaminu maturalnego nie stanowi warunku koniecznego do uzyskania wykształcenia na tym poziomie. Osoby nie spełniające omawianego kryterium, za zgodą komendanta wojewódzkiego Policji, mogą przystąpić do służb w oddziałach prewencji, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego wykażą szczególne predyspozycje do służby.

Zobacz również serwis: Policja

Zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych

Warunkiem wstąpienia w szeregi policji jest także zdolność do służb w formacjach uzbrojonych, ustalana przez komisje lekarskie. Dodatkowo mężczyźni ubiegający się o służbę powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli zaświadczenie o odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub przeniesieniu do rezerwy.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA