REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku./ Fot. Fotolia
Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowane przez Senat zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku mają dotyczyć m.in.: obligatoryjnego nagrywania rozpraw karnych, utrzymania pisemnego protokołowania rozpraw. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w 2015 roku przyspieszą i usprawnią postępowanie karne.

Nowelizacja ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555) stanowi następny etap przekształceń, które mają prowadzić do przyspieszenie postępowań oraz zapewnienia większej precyzji protokołów sporządzanych z rozpraw.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Zmiany w postępowaniu cywilnym

Nagrywanie rozpraw wdrożono w lipcu 2010 r. w sądach cywilnych, zarówno apelacyjnych jak i okręgowych. Nagrywanie, w formie protokołu elektronicznego, ciągle wprowadzane jest w sądach rejonowych.

W listopadzie 2014 roku wejdą w życie przepisy ustawy, która wdraża nagrywanie rozpraw w sprawach o wykroczenia. Obok elektronicznego nagrania powstawał będzie uproszczony protokół pisemny, który zawierał będzie jedynie najważniejsze informacje z toczącej się sprawy.

Nagrywanie rozpraw karnych

Projekt zmian, jaki przygotował Senat, zakłada wprowadzenie pewnych rozwiązań o charakterze przejściowym. Ma zapewnić płynne przejście od pisemnych protokołów do elektronicznych rejestrów rozpraw w sprawach karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włączenie postępowania karnego do systemu protokołu elektronicznego przewidziane jest dopiero w dalszej perspektywie czasowej. Protokół elektroniczny będzie wymagany także w postępowaniu przygotowawczym. Będą go więc sporządzać odpowiednio policja oraz prokuratura. Wymaga to odpowiedniego zaplecza techniczno-informatycznego.

Zobacz również: Nowelizacja kodeksu karnego

Kontradyktoryjność postępowania

Senat domaga się przyznania sądowi pewnych uprawnień w zakresie inicjatywy dowodowej. W sytuacji gdy uzyskanie dowodu przez stronę lub oskarżyciela posiłkowego będzie utrudnione, sąd powinien mieć – zgodnie z projektem senackim – możliwość zwrócenia się o wydanie go, np. o przekazanie przez jakąś instytucję dokumentu/  informacji. Dotyczy to jedynie informacji niedostępnych (zastrzeżonych) dla osoby fizycznej a dostępnych dla organu (np. prokuratora). Następowałoby to na wniosek oskarżonego.

Zmiany w tym zakresie mają wejść w życie 1 lipca 2015 roku.

Prawo zatrzymanego do milczenia

Kolejna z propozycji nastąpiła na skutek wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 17 maja 2013 roku dotyczącego art. 244 § 2 kodeksu postępowania karnego, czyli braku prawa zatrzymanego do odmowy złożenia oświadczeń. Wg RPO dotychczasowa redakcja przepisów nie stanowi należytej gwarancji prawa do obrony. Na skutek tego doprecyzowano, iż osoba zatrzymywana (np. przez policję) podczas tego zatrzymania ma prawo do złożenia do protokołu oświadczenia, ale może także odmówić składania oświadczeń. Zatrzymanemu przysługuje więc praw do milczenia.

Zmiany w prawie karnym w 2015 roku

Zmiana w prawie karnym zaproponowana przez Senat jest bezpośrednim skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2013 r., o sygnaturze akt SK 9/10. Zdaniem TK przepis nakazujący sądowi wykonać zawieszoną karę pozbawienia wolności, w sytuacji gdy sprawca w okresie próby popełnił kolejne przestępstwo za które został skazany na karę w zawieszeniu (art. 75 § 1), jest niezgodny ze standardem określonym w Konstytucji. TK odniósł się do zasady niezawisłości sądów. Po zmianach art. 75 § 1 kodeksu karnego otrzyma następujące brzmienie: Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy".

Wskazanymi zmianami zajmie się Sejm podczas 68. posiedzenia, które odbędzie się w dniach 28 – 30 maja 2014 roku.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555).

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2013 r., o sygnaturze akt SK 9/10.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA