reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Prawo do obrony jako ochrona własnych interesów pokrzywdzonego

Prawo do obrony jako ochrona własnych interesów pokrzywdzonego

Jako pokrzywdzony jesteś stroną postępowania przygotowawczego uprawnioną do działania we własnym imieniu i we własnym interesie i z tego tytułu możesz składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu, w tym wnioski dowodowe.

Co więcej, jeżeli to Ty złożyłeś zawiadomienie o popełnionym przestępstwie, to w razie niepoinformowania Cię w ciągu 6 tygodni o wszczęciu postępowania przygotowawczego (lub odmowie wszczęcia), możesz wnieść zażalenie na tę okoliczność do prokuratora nadrzędnego albo do prokuratora powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożyłeś zawiadomienie (por. art. 306 § 3 Kodeks postępowania karnego).

Zarówno w trakcie postępowania przygotowawczego, jak i podczas procesu sądowego, osoba pokrzywdzona może korzystać z pomocy pełnomocnika w celu ochrony i reprezentowania swoich interesów (por. art. 87 i 88 Kodeks postępowania karnego).

Aby zachować w postępowaniu przed sądem uprawnienia, jakie miałeś w postępowaniu przygotowawczym, musisz zostać oskarżycielem posiłkowym lub powodem cywilnym.

Zobacz: Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny

W sprawach o przestępstwa z oskarżenia prywatnego, wnosząc swój własny akt oskarżenia do sądu stajesz się oskarżycielem prywatnym, któremu przysługują wszystkie prawa strony. W pozostałych sprawach o przestępstwa po wniesieniu aktu oskarżenia przez prokuratora, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, możesz złożyć oświadczenie, że chcesz działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego (por. art. 53 i por. art. 54 Kodeks postępowania karnego). Dopiero od tego momentu przysługują Ci wszystkie uprawnienia strony w postępowaniu przed sądem.

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia również możesz wystąpić w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

W ciągu 7 dni od przesłania Ci zawiadomienia o wniesieniu przez właściwy organ wniosku o ukaranie sprawcy do sądu możesz oświadczyć (przesyłając oświadczenie na piśmie do sądu), że chcesz działać w postępowaniu w roli oskarżyciela posiłkowego (por. art. 25 § 4, por. art. 26 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

W postępowaniu przygotowawczym lub w postępowaniu głównym przed sądem, w sprawie o przestępstwo, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej możesz wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne (złożyć pozew) i przyjąć rolę procesową powoda cywilnego (por. art. 62 Kodeks postępowania karnego), dzięki czemu staniesz się stroną postępowania przed sądem. W postępowaniu w sprawach o wykroczenia nie możesz wystąpić w takiej roli.

Zobacz: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama