| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Dla kogo okresowa renta rodzinna?

Dla kogo okresowa renta rodzinna?

W wyjątkowych przypadkach wdowa ma prawo do renty rodzinnej, nawet jeśli nie spełnia warunków jej otrzymania. Jakie to przypadki?

Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, wdowcowi. Uprawnienie takie uzyskają jeśli:

  • osiągnęli w chwili śmierci małżonka 50 lat albo są niezdolni do pracy
  • wychowują co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Jeśli dziecko, wnuk lub rodzeństwo nie osiągnęło 16 lat, a jęli się uczy w szkole- 18 lat.
  • sprawują opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy lub samodzielnej egzystencji
  • osiągnęli 50 lat lub stali się niezdolni do pracy po śmierci małżonka, nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wskazanych wyżej.

Istnieje jednak wyjątek, który umożliwia wdowie otrzymanie renty rodzinnej pomimo nie spełniania warunków niezbędnych do jej otrzymania. Wdowa może otrzymać rentę rodzinną po zmarłym mężu, jeśli znalazła się w ciężkiej sytuacji materialnej. Za ciężko sytuację materialną uznamy brak niezbędnych źródeł utrzymania. Brana jest pod uwagę sytuacja żony w dniu składania wniosku o przyznanie renty rodzinnej. Przyznana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych renta ma charakter okresowy. Przysługuje przez rok od dnia zgodny męża.

Okresowa szkoleniowa renta rodzinna. Ma do niej prawo żona, która po śmierci męża będzie uczestniczyła w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. Może pobierać taką rentę szkoleniową przez okres uczestniczenia w szkoleniu, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od chwili śmierci męża.

O okresową rentę rodzinną może starać się także wdowiec.

Jeśli w późniejszym okresie nastąpi zmiana sytuacji materialnej osoba uprawniona do okresowej renty rodzinnej powinna zgłosić to w ZUS. W takiej sytuacji zostanie wstrzymana wypłata renty, gdyż nie będzie spełniony jeden z warunków wymaganych do przyznania prawa do tego świadczenia.

Podstawa prawna: Art. 65-66, art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »