REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach Polak może otrzymać rentę w Holandii

Ewa Ryś
Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika.
Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika.

REKLAMA

REKLAMA

W Holandii został zniesiony obowiązek uzyskiwania pozwoleń na pracę dla polskich obywateli. Mogą oni podejmować pracę na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. To samo dotyczy prawa do renty inwalidzkiej.

Jaka umowa o pracę

REKLAMA

Osoba, która wykonuje określoną pracę w Holandii może być zatrudniona jako pracownik, na podstawie umowy o pracę. Może też podpisać umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Umowa o pracę jest porozumieniem zawieranym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jeśli osoba pracuje na rzecz innej osoby w każdym tygodniu lub przez co najmniej 20 godzin w miesiącu 3 kolejne miesiące, to mamy pracuje ona na podstawie umowy o pracę.

Pomimo, że umowę o pracę można zawrzeć ustnie, to jednak ważniejsze niektóre ważne kwestie dotyczące pracy muszą zostać sporządzone na piśmie. Należą do nich:

  • imię, nazwisko i adresy stron umowy (pracodawcy i pracownika);
  • miejsce wykonywania pracy;
  • stanowisko pracy i opis pracy;
  • data rozpoczęcia pracy;
  • czas trwania umowy o pracę;
  • dodatek urlopowy i sposób jego wyliczenia;
  • wynagrodzenie i termin jego zapłaty;
  • normalny czas pracy (tygodniowy lub dzienny);
  • udział w systemie emerytalnym;
  • informację, czy jest to umowa z agencją zatrudnienia;
  • okres próbny (maksymalnie 2 miesiące);
  • czas wypowiedzenia i w jaki sposób jest wyliczony.

Zobacz także: Pozwolenie na pracę w Holandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo renta inwalidzka

REKLAMA

Pracownik, który jest czasowo niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 70 proc. wynagrodzenia przysługującego pracownikowi. Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez okres dwóch lat. Po roku niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże prawo do renty mają wyłącznie pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze sześćdziesiątego piątego roku życia i tylko i wyłącznie w wypadku długotrwałej niezdolności do pracy.

W celu otrzymania renty z tytułu niezdolności w Holandii należy posiadać określony stopień niepełnosprawności. Uszczerbek co najmniej 15 proc. na zdrowi jest wystarczającym, aby otrzymać rentę inwalidzką.

Wysokość i okres pobierania renty inwalidzkiej zależy od trzech wskaźników. Po pierwsze od stopnia niepełnosprawności. Po drugie wysokości ostatniego wynagrodzenia. A po trzecie od wieku pracownika.

W prawie holenderskim regulującym kwestie przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy można wyróżnić 7 kategorii niepełnosprawności. Na przykład pracownik, który ma 35 proc. uszczerbek na zdrowiu, otrzyma rentę w wysokości 28 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast, jeśli jego uszczerbek na zdrowiu przekracza 65 proc., pracownik otrzyma rentę inwalidzką w wysokości 50,75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika i wynosi od 6 miesięcy do 6 lat.

Niepełnosprawność, która jest warunkiem niezbędnym do przyznania prawa do renty jest oceniana przez Instytut Świadczeń Pracowniczych na podstawie opinii lekarskiej.

Jeśli niezdolność do pracy jest mniejsza niż 35 proc., istnieje możliwość otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Źródło: www.eures.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

    W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

    60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

    Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

    Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

    Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

    REKLAMA

    Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

    Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

    Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

    Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

    Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

    Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

    Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

    We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

    MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

    Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

    9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    REKLAMA