| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Renta taka będzie przysługiwała w przypadku orzeczenia stałej niezdolności na poziomie 75% w wyniku rozpoznanej choroby lub niepełnosprawności. Status rezydenta odnosi się do stałego pobytu zgodnie z przepisami ustawy o stałym pobycie.

Renta z tytułu niezdolności do pracy za krótsze okresy jest obliczana proporcjonalnie do okresu zamieszkania w Islandii. Renta z tytułu niezdolności do pracy składa się z renty podstawowej (grunnlífeyrir) oraz dodatku dochodowego (tekjutrygging). Wysokość zarówno renty podstawowej, jak i dodatku dochodowego oblicza się na podstawie dochodu. 

 

Podstawowa renta z tytułu niezdolności do pracy ulega zmniejszeniu jeśli roczny dochód osób lub małżonków będących rencistami z tytułu niezdolności do pracy przekracza określony poziom. Renta jest wypłacana na takich samych zasadach jak emerytura. Dochody wykorzystywane do obliczenia renty nie obejmują pozostałych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, dochodów z funduszy emerytalnych, świadczeń z ustawy o pomocy społecznej i zasiłków mieszkaniowych.

Jeśli dochód osoby otrzymującej rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przekracza określonej kwoty w stosunku rocznym, osoba ta jest uprawniona do dodatku do renty podstawowej. Jeśli rencista posiada dochód wyższy od określonej kwoty rocznej, dodatek jest zmniejszany o równowartość 45% nadwyżki dochodu. Szczególne zasady są stosowane dla par, gdzie jeden z partnerów otrzymuje rentę lub gdy łączny dochód pary przekracza określoną kwotę roczną. Dochody wykorzystywane do obliczenia dodatku nie obejmują świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zasiłków mieszkaniowych, świadczeń z ustawy o pomocy społecznej oraz zasiłków udzielanych przez władze lokalne. Jeśli dochód osiąga określoną wysokość, prawo do renty zostaje cofnięte.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »