| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Kto i gdzie może wnieść skargę na ważność małżeństwa?

Kto i gdzie może wnieść skargę na ważność małżeństwa?

Sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa należy kierować tylko i wyłącznie da sądów kościelnych, a nie do sądów państwowych, cywilnych. Pojawia się jednak pytanie do którego konkretnie sądu powinna być skierowana prośba o orzeczenie naszego małżeństwa za nieważnie zawarte?

Na to pytanie odpowiada właściwość miejscowa, czyli wskazanie który sąd (spośród sądów równego rzędu, równorzędnych) ma rozpatrywać skargę na danym terenie. Kodeks Prawa kanonicznego z 1983 roku jasno określa zasadę według której odnajduje się w każdym przypadku właściwość miejscową.

Kan. 1673 - W sprawach o nieważność małżeństwa, które nie są zarezerwowane Stolicy Apostolskiej, właściwe są:
1° trybunał miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte;
2° trybunał miejsca, w którym strona pozwana ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie;
3° trybunał miejsca, w którym strona powodowa ma stałe zamieszkanie, jeżeli obydwie strony przebywają na terytorium tej samej Konferencji Episkopatu, i wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej, po jej wysłuchaniu, wyraża na to zgodę;
4° trybunał miejsca, na którym faktycznie trzeba będzie zbierać większość dowodów, jeżeli wyrazi na to zgodę wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej, który wcześniej powinien ją zapytać, czy nie zgłasza czegoś, co należałoby wyłączyć.

Jak widać właściwość miejscowa może kształtować się w bardzo różny sposób. Generalnie jest to właściwość przemienna, więc może być spełniony po prostu jedne z powyższych trybów. Niemniej jednak najistotniejsze są te wymienione przez prawodawcę w pierwszej kolejności. Są one też w praktyce sądów kościelnych stosowane najczęściej.

Zobacz również serwis: Rozwody

Jeśli już wiemy, gdzie dana sprawa może zostać rozpatrzona, to teraz należy odpowiedzieć na pytanie kto taką skargę może wnieść. Tu odpowiedź jest już bardzo prosta. Kanon 1674 stwierdza, iż do zaskarżenia małżeństwa są zdolni: małżonkowie oraz rzecznik sprawiedliwości, z czego ten drugi może zrobić to tylko wtedy, kiedy nieważność małżeństwa została już rozgłoszona.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa należy kierować tylko i wyłącznie da sądów kościelnych.
Sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa należy kierować tylko i wyłącznie da sądów kościelnych.

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK