| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym?

Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym?

Stosowanie w sprawach o separację reguł pisemnego procesu spornego ma służyć przede wszystkim ochronie praw podmiotowych i legalnych interesów stron.

Jedynym etapem separacyjnego procesu pisemnego, w którym nie uczestniczą strony procesowe jest wyrokowanie. Jego zasadniczym celem jest danie odpowiedzi
na pytanie, które zostało postawione w litis contestatio.

Trybunał kościelny w postępowaniu separacyjnym orzeka jednoosobowo. Zazwyczaj sędzią prowadzącym sprawę jest oficjał lub wiceoficjał danego trybunału, który może dobrać sobie do pomocy dwóch asesorów. Na prowadzącym postępowanie, podobnie jak w procesie ustnym, ciąży obowiązek podjęcia próby pogodzenia stron
i przywrócenia wspólnoty małżeńskiej.

Sędzia prowadzący postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji pomiędzy małżonkami, których pogodzić się nie da musi każde małżeństwo traktować indywidualnie, uwzględniając przy tym niepowtarzalne uwarunkowania ich życia. Ponadto, z uwagi na fakt że sprawy o separację dotyczą dobra publicznego, dlatego też powinien zawsze w nich brać udział rzecznik sprawiedliwości, a pominięcie jego udziału w sprawie powoduje nieważność akt.

Podsumowując zatem pisemny proces sporny jest klasycznym procesem kontradyktoryjnym, w którym ostateczny wynik sprawy zależy przede wszystkim od stron. Służy on przede wszystkim ochronie praw podmiotowych i legalnych interesów stron.

Zobacz również: Jakie są rodzaje separacji w prawie kanonicznym?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »