| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym?

Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym?

Stosowanie w sprawach o separację reguł pisemnego procesu spornego ma służyć przede wszystkim ochronie praw podmiotowych i legalnych interesów stron.

Jedynym etapem separacyjnego procesu pisemnego, w którym nie uczestniczą strony procesowe jest wyrokowanie. Jego zasadniczym celem jest danie odpowiedzi
na pytanie, które zostało postawione w litis contestatio.

Trybunał kościelny w postępowaniu separacyjnym orzeka jednoosobowo. Zazwyczaj sędzią prowadzącym sprawę jest oficjał lub wiceoficjał danego trybunału, który może dobrać sobie do pomocy dwóch asesorów. Na prowadzącym postępowanie, podobnie jak w procesie ustnym, ciąży obowiązek podjęcia próby pogodzenia stron
i przywrócenia wspólnoty małżeńskiej.

Sędzia prowadzący postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji pomiędzy małżonkami, których pogodzić się nie da musi każde małżeństwo traktować indywidualnie, uwzględniając przy tym niepowtarzalne uwarunkowania ich życia. Ponadto, z uwagi na fakt że sprawy o separację dotyczą dobra publicznego, dlatego też powinien zawsze w nich brać udział rzecznik sprawiedliwości, a pominięcie jego udziału w sprawie powoduje nieważność akt.

Podsumowując zatem pisemny proces sporny jest klasycznym procesem kontradyktoryjnym, w którym ostateczny wynik sprawy zależy przede wszystkim od stron. Służy on przede wszystkim ochronie praw podmiotowych i legalnych interesów stron.

Zobacz również: Jakie są rodzaje separacji w prawie kanonicznym?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK