| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Nieważny ślub kościelny: jak rozpoznać symulację?

Nieważny ślub kościelny: jak rozpoznać symulację?

Symulacja (inny termin to wykluczenie) polega na niechceniu czegoś. W przypadku wykluczenia zgody małżeńskiej będzie to niechcenie zawarcia związku, bądź jak w literaturze specjalistycznej czytamy, chcenie jego niezawarcia. Analogicznie w pozostałych rodzajach symulacji mamy do czynienia z wykluczeniem wierności, jedności, nierozerwalności, i potomstwa.

W przypadku wykluczenia wierności, ale także i nierozerwalności przedmiotem analizy będą jej związki w okresie przed zawarciem związku. Pośrednio wspomniałam o świadkach, są oni istotni, aby potwierdzić któryś rodzaj wykluczenia, ale  obok nich innymi środkami dowodowymi mogą być dokumenty, np. listy, pamiętniki itp. Przy tytułach tych bierzemy pod uwagę również religijność rodzinnego domu, w których wzrastała strona, strony wykluczająca, wykluczające, jak i jej, ich religijność, tak w okresie przed, jak i poślubnym. I jeszcze raz powtórzmy, chociaż najważniejszym jest udowodnienie nie chcenia przynajmniej w chwili zawierania związku, to bierzemy również pod uwagę okres poślubny – na analogicznej zasadzie jak to analizowaliśmy, odnosząc się do okresu przed wstąpieniem w związek małżeński.

Gdy brak jest jakiegoś elementu, co powoduje niepewność istnienia symulacji, warto wówczas poprosić Sąd o zadanie pytań dotyczących właściwego jej rodzaju, aby z jednej strony, niepotrzebnie „nie mnożyć” nieuzasadnionych tytułów, a z drugiej strony, aby jednak móc je wprowadzić przy ich zasadności.

Jak z tych rozważań widać, wszelkie zaledwie delikatne opinie, zachowania, które można na określony moment czasu racjonalnie wytłumaczyć nie są czymś wystarczającym do udowodnienia tej wady konsensu, aby ją udowodnić, potrzeba czegoś więcej.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Na ten temat m.in.:

Góralski W., Matrimonium facit consensus. Z orzecznictwa Roty Rzymskiej w sprawach o nieważność małżeństwa z tytułów dotyczących zgody małżeńskiej (1984-1997), Warszawa 2000

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Kancelaria adwokacka specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz w ochronie danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK