| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Koszty sądowe w procesach kościelnych

Koszty sądowe w procesach kościelnych

Nierzadko można spotkać się z błędnymi informacjami o kosztach sądowych, według których są one wysokie, tymczasem nie należą one do takowych, ich wysokość jest też zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi sądami kościelnymi. Jak kształtuje się wysokość kosztów sądowych w procesie kościelnym?

Istnieje możliwość starania się – uzasadnionego – o umorzenie czy zmniejszenie kosztów sądowych. Jednakże koszty procesowe nie należą do zbyt wysokich, zaś uzyskanie wyroków uprawniających do zawarcia ślubu kościelnego, raczej związane jest z wydatkami na poczet nawet skromnej uroczystości weselnej. Idealnie byłoby zatem, aby koszty dzielone zostały pomiędzy samymi stronami, co leżałoby już w ich gestii, bowiem wyrok będzie dotyczył nie jednej strony, ale dwóch. Naturalnie, często pomiędzy stronami są zatargi nie ułatwiające prowadzenie tego typu rozmów, jednakże w wielu przypadkach można dojrzale podjąć jakąś decyzję. Stosownym rozwiązaniem jest też podzielenie kosztów na dogodne dla strony raty.

Koszty w I i II instancji

Koszty II instancji zwykle są mniejsze od Trybunału działającego jako instancja pierwsza, mogą stanowić połowę opłaty dla I instancji.

Ponadto z racji związków z obcokrajowcami może dojść do sytuacji, gdy to jednak nie sąd w Polsce a trybunał za granicą będzie prowadził proces. Gdy porównuję się opłaty sądowe w sądzie w Niemczech z tymi na terenie Polski to są one podobne (200 Euro w I Instancji, 100 Euro w II). Przy tym też mogą pojawiać się dodatkowe uregulowania.

Naturalnie, gdy prowadzony jest proces na terenie Polski w sądzie pierwszej instancji jak i w sądzie apelacyjnym warto wziąć pod uwagę ew. koszty związane z procedurą cofnięcia zakazu, gdyż wymaga to też zaangażowania kompetentnych osób. Znacznie wyższe będą koszty, gdy proces prowadzony jest w Trybunale Roty Rzymskiej - w końcu nie można zapominać o ew. kosztach otrzymania wyroku przez stronę pozwaną. W pierwszym oraz ostatnim przypadku koszty te jednak naprawdę nie są wysokie.

Zobacz też: W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK