| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a dziedziczenie

Separacja a dziedziczenie

Moi rodzice pozostają w separacji orzeczonej przez sąd. Czy w rzazie śmierci mojego ojca mama będzie uprawniona do dziedziczenia po nim?

Jednym ze skutków orzeczenia separacji przez sąd jest to, że małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Stanowi o tym kodeks cywilny, zgodnie z którym przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka pozostającego w separacji. Z kolei kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Małżonek jest również wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie separacji z winy tego małżonka, a żądanie było uzasadnione.

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Z powództwem takim może do sądu wystąpić każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wytoczenia powództwa to sześć miesięcy licząc od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż rok od otwarcia spadku.

Zobacz również: Separacja i alimenty na małżonka

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy małżonkowie pozostają w faktycznej separacji, jednak nie została ona orzeczona przez sąd. Wówczas uprawnieni są do dziedziczenia po sobie.

Nawet jeżeli zostanie sporządzony testament, zgodnie z którym małżonek pozostający w faktycznej separacji zostanie wyłączony od dziedziczenia, to i tak będzie miał prawo do zachowku.

Aby pozbawić uprawnioną osobę zachowku należy ją w testamencie wydziedziczyć. Może to nastąpić tylko ze wskazanych przyczyn:

  • gdy wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Do takich przypadków możemy zaliczyć m. in. alkoholizm małżonka czy jego niewierność, jeżeli były sprzeczne z wolą spadkodawcy;
  • dopuściła się względem spadkodawcy lub jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Można tu wymienić  takie zachowania jak wszczynanie ciągłych awantur, czy pozbawienie należnej opieki.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK