| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Alimenty dla dziecka

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o obowiązku alimentacyjnym każdego z małżonków wobec małoletnich dzieci. Orzeczenie sądu powinno wskazywać konkretną kwotę renty alimentacyjnej na każde dziecko.

Jeśli dziecko powierzono jednemu z rodziców wystarczy, aby sąd wskazał określoną kwotę alimentów od drugiego małżonka. Drugiego małżonka sąd zobowiązuje do ponoszenia pozostałych kosztów oraz do osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka.

Warto wiedzieć, że żaden z małżonków nie może zrzec się alimentów od drugiego małżonka i zobowiązać się do całkowitego ponoszenia kosztów utrzymania dziecka.

Podział wspólnego majątku

Orzeczenie przez sąd o podziale majątku między małżonkami jest możliwe, jeśli jedno z małżonków wystąpi z takim wnioskiem a przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Najczęściej sąd orzeka o podziale majątku, jeśli małżonkowie nie posiadają znacznego majątku. Ponadto istnieje między nimi zgoda co do składu majątku, jego podziału, a orzeczenie o podziale przyspieszy stabilizację stosunków miedzy małżonkami.

Określenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania przez skłóconych małżonków jest ważne dla w maire zgodnego funkcjonowania byłych współmałonków.

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków. Chodzi o faktyczne rozdzielenie małżonków w ich dotychczasowym mieszkaniu.

Jeśli małżonek zachowuje się nagannie i uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może na wniosek drugiego małżonka orzec o eksmisji. Sąd najczęściej decyduje się na takie rozstrzygniecie, jeśli małżonek dopuszcza się aktów przemocy, nadużywa alkoholu lub innych środków odurzających.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Alimenty dla małżonka

W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków sąd może zasądzić alimenty od drugiego małżonka.

Po pierwsze obowiązek alimentacyjny powstaje po zaistnieniu przesłanki niedostatku po stronie małżonka uprawnionego oraz możliwości zarobkowych po stronie zobowiązanego małżonka. Ten obowiązek alimentacyjny istnieje między małżonkami w przypadku, gdy żaden z nich nie został uznanym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Alimentów może żądać zarówno małżonek winny od drugiego również winnego małżonka oraz małżonek niewinny od winnego małżonka.

Po drugie obowiązek alimentacyjny obciąża małżonka wyłącznie winnego względem małżonka niewinnego. Nie jest konieczne, aby małżonek niewinny popadł w stan niedostatku. Wystarczające jest, aby rozwód pociągał za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej niewinnego małżonka.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.
Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK