| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Kto musi płacić podatek od darowizn i spadków w 2017 r.?

Kto musi płacić podatek od darowizn i spadków w 2017 r.?

Powstanie obowiązku zapłacenia podatku od otrzymanej darowizny bądź spadku jest zależne od ich wartości. Istotną rolę odgrywa w tym wypadku wysokość kwoty wolnej od podatku.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Jest to kwota bezpośrednio określona w art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn i wynosi:

  • 9637 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej - małżonek, wstępni (rodzice, również przysposabiający, dziadkowie), zstępni (syn, córka), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
  • 7276 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej - zstępni rodzeństwa (dzieci siostry) rodzeństwo rodziców (ciotki, wujkowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (brat żony), małżonkowie rodzeństwa małżonków (mąż siostry męża), małżonkowie innych zstępnych (mąż wnuczki);
  • 4902 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (pozostali nabywcy).

Jeżeli otrzymana przez nas darowizna bądź spadek nie przekracza wymienionych kwot (w zależności od tego, do której grupy podatkowej należymy), nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku.

Obowiązek podatkowy

W przypadku nabycia spadku o wartości przekraczającej powyższe kwoty zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku, z chwilą wykonania zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub polecenia, z chwilą zaspokojenia roszczenia o zachowek, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku bądź z chwilą zarejestrowania aktu notarialnego poświadczającego dziedziczenie. W sytuacji otrzymania darowizny zobowiązanie podatkowe powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Na podstawie art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, osoba, która otrzymała spadek lub darowiznę o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku wskazana w ustawie, zobowiązana jest do złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie miesiąca od powstania obowiązku podatkowego. Niniejsze pismo składa się wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie podstawy opodatkowania czyli wartości otrzymanego spadku bądź darowizny (np. odpis aktu notarialnego, kwity i faktury związane z pokryciem kosztów pogrzebu).

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 1992 r., III AZP 6/92Koszty pogrzebu, łącznie z nagrobkiem, potrąca się z podstawy opodatkowania według cen rynkowych za usługi (rzeczy) w dacie złożenia zeznania podatkowego.” Na skutek tego potrącenia kwota podatku jest niższa.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »